Прејди на содржината

Базилика Канделарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Базилика Канделарија
Основни податоци
МестоКанделарија, Шпанија.
ПрипадностРимокатоличка црква
ЕпархијаЕпархија на Сан Кристобал де ла Лагуна
МитрополијаАрхиепископија на Севиља
Осветен1959
Духовно-организациски статусбазилика
Мреж. местоbasilicadecandelaria.wordpress.com
Архитектонски опис
Архитект(и)Хосе Енрике Мареро Регалдо
Архитектонски стилНеокласична архитектура
Поставен темел1949
Завршен1959
Насоченост на фасадатаWest
Сместивост5000

Базиликата Канделарија (шпански: Basílica de Nuestra Señora de la Candelaria) е базилика која се наоѓа во Канделарија, островот Тенерифе, Шпанија[1] . Храмот е посветен на Богородица Канделарија.[2]

Храмот се наоѓа на околу 20 милји од главниот град Санта Крус де Тенерифе. Секоја година, на 14 и 15 август во овој храм доаѓаат голем број на верници бидејќи датумот е поврзан со патронатот на градот, девица Канделарија која е светец-заштитник на Канарските Острови.[3], а како таква била прогласена во 1596 година од страна на кралот Филип III од Шпанија. Во исто време кралот христијанскиот храм го прогласил како Кралско светилиште на Канделарија.

Базиликата е дизајнирана од страна на архитектот Хосе Енрике Мареро Регаладо.[4] Базиликата има капацитет од 5,000 верници кое означува дека е една од поголемите во Шпанија. Изградбата на денешниот објект започнала во 1949 а завршшила во 1959 година.[5]

Храмот беше прогласен од Папа Бенедикт XVI, како Мала Базилика на 24 јануари 2011 година и официјално ги објави на 2 февруари истата година, се совпадна со празникот на Канделарија.[6]

Галерија

[уреди | уреди извор]
  1. Artículo periodístico de El Día - in Spanish
  2. „Medio siglo de fervor en Candelaria - in Spanish“. Архивирано од изворникот на 2012-02-17. Посетено на 2010-02-03.
  3. „Virgen de Candelaria, Patrona de Canarias - in Spanish“. Архивирано од изворникот на 2011-05-17. Посетено на 2010-02-03.
  4. Basilica de Candelaria - Wikipedia Spanish Versión
  5. Página oficial de los Dominicos de la Basílica de Candelaria - in Spanish
  6. Título y dignidad de Basílica para la iglesia de la Patrona de Canarias

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]