Базилика Канделарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Базилика Канделарија
Tenerife.candelaria.exterior.basilica.jpg
Основни податоци
Место Канделарија, Шпанија.
Религија Римокатоличка црква
Држава Шпанија
Покраина Архиепископија на Севиља
Округ Епархија на Сан Кристобал де ла Лагуна
Осветен 1959
Црковен статус базилика
Мреж. место basilicadecandelaria.wordpress.com
Архитектонски опис
Архитект Хосе Енрике Мареро Регалдо
Архитектонски тип [[

Не успеав да го испишам својството P168: Property not found for label 'P168' and language 'mk'

]]
Архит. стил Неокласична архитектура
Насока на фасадата West
Темел 1949
Завршено 1959

Базиликата Канделарија (шпански: Basílica de Nuestra Señora de la Candelaria) е базилика која се наоѓа во Канделарија, островот Тенерифе, Шпанија[1] . Храмот е посветен на Богородица Канделарија.[2]

Храмот се наоѓа на околу 20 милји од главниот град Санта Крус де Тенерифе. Секоја година, на 14 и 15 август во овој храм доаѓаат голем број на верници бидејќи датумот е поврзан со патронатот на градот, девица Канделарија која е светец-заштитник на Канарските острови.[3], а како таква била прогласена во 1596 година од страна на кралот Филип III од Шпанија. Во исто време кралот христијанскиот храм го прогласил како Кралско светилиште на Канделарија.

Базиликата е дизајнирана од страна на архитектот Хозе Енрике Мареро Регаладо. [4]Базиликата има капацитет од 5,000 верници кое означува дека е една од поголемите во Шпанија. Изградбата на денешниот објект започнала во 1949 а завршшила во 1959 година.[5]

Храмот беше прогласен од Папа Бенедикт XVI, како Мала Базилика на 24 јануари 2011 година и официјално ги објави на 2 февруари истата година, се совпадна со празникот на Канделарија.[6]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]