База „Примавера“

Од Википедија — слободната енциклопедија
База „Примавера“
Base Primavera
Estación Primavera
Антарктичка станица
View of Primavera, austral summer of 2010
Поглед кон станицата во летото 2010 година
Земја Аргентина
ПокраинаОгнена Земја
ДепартманАргентински Антарктик
РегионГреамова Земја
Антарктички Полуостров
Местоположба’Рт Примавера
Брег Данчо
Населувањемарт 3 1977 (1977-03-03)
(1976–77 austral summer season)
Наречено пошпански: Cabo Primavera ("Пролетен ’Рт")
Управа
 • ВидДиректорат
 • ОрганНационална дирекција на Антарктикот
 • ОператорАргентински антарктички институт
Надм. вис.&1000000000000005000000050 м
Население [1]
 • лето: 17
Час. појасART (UTC-3)
ВидСезонска
ПериодЛетна
статусОперативен
Објекти
 • Главна куќа
 • Трпезарија
 • Хелиодром
 • Амбуланта
 • Радио станица
 • Возен парк
 • Лабораторија
 • Работилница (машинска, столарска)
 • Комора за замрзнување
 • Депозити

База Примавера (шпански: Base Primavera или понекогаш Estación Primavera) — аргентинска антарктичка база и научно истражувачка станица. Се наоѓа на ’ртот Примавера, Залив Сиерва, на Греамова Земја, Антарктичкиот Полуостров.

Од 2014 Примавера е една од 13-те истражувачки бази на Антарктикот со кои управува Аргентина[2]. Од 1977 до 1982 година служела како постојана база; оттогаш е отворена само во текот на летната сезона.

Историја[уреди | уреди извор]

На 23 јануари 1954 година, персоналот на аргентинската морнарица го инаугурирала поморското засолниште Капитан Кобет на карпестиот гребен на ’ртот Примавера, долж југозападниот брег на заливот Сиерва во северниот пристап до теснецот Герлаче.[3] Во текот на многу години оваа зграда ја користеле аргентинските експедиции за истражување во областа.[3]

На 3 март 1977 година, барајќи да го зајакне сувереното присуство на Аргентина над Антарктикот и конкретно, проширувањето на научните студии на западниот брег на Антарктичкиот Полуостров, работната група на аргентинската армија се населила во ’ртотПримавера.[3]

Потполковникот Игнасио Каро и осум луѓе под негова команда го прошириле засолништето Капитан Кобет, поставувајќи ги сите капацитети потребни за поддршка на Аргентинскиот антарктички институт. Таквите градби вклучувале две мали куќички, основна бања и депозит. Подоцна биле додадени и комора за замрзнување, две засолништа, електрана и радио станица.[3] Како секундарна мисија, малата експедиција извршила детални метеоролошки и глациолошки набљудувања.[3]

Од 1982 година базата се активира само за време на австралските летни кампањи.[3]

Опис[уреди | уреди извор]

Формиран од голем гранитен масив, стрмниот гребен каде што лежи Примавера има придобивки од микроклимата што ги фаворизира и човековите активности и развојот на богата флора и фауна:[3]

 • На места без мраз, лишаи, мов и некои мали треви растат слоевито.
 • Деведесет проценти од сите животински видови на Антарктикот може да се забележат во заливот, меѓу нив:
  • Широк спектар на големи китови (сини, орки, кашалот, итн. )
  • Широк спектар на перконоги (крзнени, слонови, леопардови, веделови)
  • Многу различни големи морски птици

Базата се наоѓа во рамките на Место од посебен научен интерес (SSSI) како што е назначено од Научниот комитет за истражување на Антарктикот (SCAR).[3]

Од 2014 Примавера се населува само во текот на летото и има 11 згради за сместување на максимум 17 луѓе, екипаж обично составен од персонал од 6 аргентински научници, 4 странски и 7 армиски персонал. Некои од критичните објекти на базата се главната куќа, трпезаријата, хелиодромот, амбулантата, електраната, возниот парк, лабораторијата, работилницата (машинска, столарска) и наоѓалиштата. Хелидромот може да се користи само во лето.

Главните активности во базата се фокусирани на логистиката на областа; општо одржување на домашни згради, соседни засолништа и можности за пребарување и спасување; поддршка за научни активности, медицински и метеоролошки експедиции, блиски бази и бродови и авиони, локални и странски.[3]

Научни активности[уреди | уреди извор]

Некои од научно-истражувачките програми кои се спроведуваат локално вклучуваат лимнологија, орнитологија, проучување на видовите мов и лишаи и нивното еколошко влијание.[3]

Клима[уреди | уреди извор]

Поради благата микроклима во заливот, максималните и минималните температури се движат помеѓу релативно умерените 13 °C (55 °F) и −20 °C (−4 °F). Слично на тоа, регистрираните брзини на ветерот во просек изнесуваат 45 километри на час, кој дува претежно од северозапад.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Intercambio de información – Información Permanente“. Dirección Nacional del Antártico. Архивирано од изворникот на 17 May 2013.
 2. „Argentine Antarctic Stations“. Dirección Nacional del Antártico. Архивирано од изворникот на 20 June 2013.
 3. 3,00 3,01 3,02 3,03 3,04 3,05 3,06 3,07 3,08 3,09 3,10 „Base de Ejército Primavera“ (Spanish). Fundación Marambio. Архивирано од изворникот на 8 March 2014.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]