Бабск

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бабск
Население 690 (2004)
поштенски број 96-205
надморска височина 150 м
Геогр. положба 51° 50' 22'' сев. ш.
20° 21' 04'' ист. д.
UTC: +1
Бабск - Црква (1806)

Бабск (полски: Babsk) — село во општината Бјала Равска од Равскиот округ на Лоѓското Војводство, Полска.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Бабск сместен на околу 70 км од Варшава.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото е основано веројатно некаде во XIV век. Од 1975 до 1998 г. селото припаѓало на поранешното Скерневичко војводство.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Проценет број на население во 2004 год. изнесува 690.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Настани[уреди | уреди извор]

Во 1989 година, легендарниот фудбалер на Јувентус, Гаетано Ширеја, починал во сообраќајна несреќа во ова село.[1]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. „Geniusz, który przemawiał ciszą. 31 lat temu tragicznie zginął Gaetano Scirea“ (полски). Polsat Sport.