Ашим Ашимоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ашим Ашимоски
Ashim Ashimoski.jpg
Роден 1926 година
Лисичани, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал 16 ноември, 1944 година
Зајас, Кичевско, Македонија

Ашим М. Ашимоски ( 1926 во Лисичани, Кичевско16 ноември 1944 во Зајас, Кичевско) — македонски партизан од исламска вероисповест, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Израснал во земјоделско семејство. Со формирањето на Петнаесттата македонска бригада, која е формирана во близината на селото Миокази во есента 1944 година, Ашим се приклучил во нејзините редови. Загинал во борба со балистите на 16 ноември 1944 година кај селото Зајас при конечното ослободување на Кичево.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 40.