Афродита Кирјаковска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Афродита Кирјаковска
Роден 2 декември 1949(1949-12-02)(74 г.)
Кавадарци, СФРЈ СФР Југославија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Приказни од животот
Прва вечер
Народни приказни
Занимање глумица

Афродита Кирјаковска (р. 2 декември 1949, Кавадарци) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица, автор и режисер.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Прва вечер ТВ-филм Менка
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
2005 Сештологија ТВ-серија Наставничката
2009 Народни приказни ТВ-серија Нанушка
2012 Македонски народни приказни ТВ-серија Бабата
2014 Приказни од животот ТВ-серија Мајката

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1974 година Диплимира на Факултет за Драмски уметности во Скопје, на отсекот за актерска игра во класата на проф. Димитрие Османли и истата година се вработува во Македонски народен театар - Скопје, каде останува сè до нејзиното пензионирање. Таа е актер, театарски педагог со над 30 годишно искуство со деца и драмски автор. Автор е на песни, радио драми, сценарија за разни културни манифестации, телевизиски и радио емисии, како и 27 театарски текстови за деца.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]