Аугуст Малмстрем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аугуст Малмстрем
August Malmström.JPG
Националност Швеѓанин
Образование Кралска академија на уметностите, Стокхолм
Познат(а) по сликарство

Јохан Аугуст Малмстрем (шведски: Johan August Malmström; 14 октомври 182918 октомври 1901) — шведски академски сликар, следбеник на симболизмот. Ликовното образование го стекнал кај Томас Кутир во Париз. Од 1867 до 1894 г. бил професор на уметничката академија во Стокхолм, а од 1887 до 1893 г. службувал како нејзин директор. Работел на пејзажи, портретура, битово и историско сликарство. Во 1888 г. ја илустрирал древната Фритјофова сага.

Галерија[уреди | уреди извор]