Кралска шведска академија на ликовните уметности

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградата на Кралската академија на слободните уметности во Стокхолм

Кралска шведска академија на ликовните уметности (шведски: Kungliga Akademien för de fria konsterna) — една од кралските академии на Шведска. Основана е во 1773 во Стокхолм од страна на кралот Густав III. Академијата е независна организација која има за цел да го негува и развива сликарството, вајарството, архитектурата и другите ликовни уметности.

Во состав на академијата работела Кралската уметничка школа, сè до 1978, кога се одвоила како независна установа под капата на министерството за образование.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]