Кралско друштво за поморски науки (Шведска)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кралското друштво за поморски науки (швед. Kungliga Örlogsmannasällskapet) е една од кралските академии во Шведска. Основано е во 1771 од кралот Густав III. Друштвото е независна организација и форум за поморски и одбранбени проблематики. Членството е ограничено на 120 академици, сите помлади од 60 години.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]