Кралска музичка академија (Шведска)

Координати: 59°19′50″N 18°04′33″E / 59.33056° СГШ; 18.07583° ИГД / 59.33056; 18.07583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Зградата на академијата во Стокхолм

Кралската музичка академија (швед. Kungliga Musikaliska Akademien) во Стокхолм е една од кралските академии во Шведска. Основана во 1771 од страна на кралот кралот Густав III. Ова е независна организација, која има за цел да ја развива музиката на уметнички, научени, образовен и културен план.

Порано академијата била сместена во домот Кирстејнска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]59°19′50″N 18°04′33″E / 59.33056° СГШ; 18.07583° ИГД / 59.33056; 18.07583