Прејди на содржината

Атријална фибрилација

Од Википедија — слободната енциклопедија
Спроведување на импулсите
Синусен ритам
Атријална фибрилација

Атријална фибрилација или преткоморно треперење е абнормален срцев ритам (аритмија) која се одликува со исклучително брза активност на срцевите преткомори. Често епизодите немаат никакви симптоми.[1] Повремено може да се јават палпитации, синкопа, пресинкопа, недостиг на здив, или градна болка.[2] Атријалната фибрилација е поврзана со зголемен ризик од појава на срцева слабост, деменција, и мозочен удар.[1] Претставува вид на суправентрикуларна тахикардија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Munger, TM; Wu, LQ; Shen, WK (January 2014). „Atrial fibrillation“. Journal of Biomedical Research. 28 (1): 1–17. doi:10.7555/JBR.28.20130191. PMC 3904170. PMID 24474959.
  2. Gray, David (2010). Chamberlain's Symptoms and Signs in Clinical Medicine: An Introduction to Medical Diagnosis (13. изд.). London: Hodder Arnold. стр. 70–71. ISBN 9780340974254.
  3. Richard D. Urman; Linda S. Aglio; Robert W. Lekowski, уред. (2015). Essential clinical anesthesia review : keywords, questions and answers for the boards. стр. 480. ISBN 9781107681309. Архивирано од изворникот 8 September 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори