Атенштет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Атенштет
Дел во Халберштат
Грб на Атенштет
Атенштет is located in Германија
Атенштет
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Харц
Град Халберштат
Основни податоци
Површина 6 км2
Надм. височина 164 м
Население 431  (31 декември 2006)
 - Густина 72 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HZ
Пошт. бр. 38822
Повик. бр. 039427
Портал www.harzvorland-huy.de
Местоположбата на Атенштет во рамките на округот Харц
Местоположбата на Атенштет во рамките на округот Харц
Координати 51°56′N 10°55′E / 51.933° N; 10.917° E / 51.933; 10.917Координати: 51°56′N 10°55′E / 51.933° N; 10.917° E / 51.933; 10.917

Атенштет — село и поранешна општина во округот Харц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Халберштат.