Ат

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ath
Ât  (јазик?)
општина
ЗемјаБелгија
Заедницазаедница
Областобласт
Покраинаprovince
Население (2018-01-01)[1]
 • Вкупно29.164
Кулата Бурбант
Поворката на великаните - Голијат и неговата сопруга
Камбанаријата на црквата Свети Џулиен

Ат (холандски: Aat, пикардски: Ât, валонски: Ate) е град и општина во Валонија сместен во Ено, Белгија.

Општината се состои од следниве окрузи: Арбре, Ат, Бувињи, Гисленгиен, Гибекк, Хутаинг, Ирхонвелц, Исиерес, Ланкинкин, Лиг, Мефл, Мејнваул, Меслин-Л'евоке, Мулбаикс, Ормеиги, Остикс, Вилверс-Нотре-Нотре-нер, Даме и Вилерс-Сен-Аманд.

Ат е познат како „Град на великаните“ по свеченостите Дукасе д'Ат, кои се одржуваат секоја година на четвртиот викенд во август. Огромни фигури кои ги претставуваат Голијат, Самсон и други алегориски фигури, парадираат низ улиците, а свадбата на Голијат и неговата позната борба со Давид повторно се прикажуваат.

Историја[уреди | уреди извор]

Пред-1500 година[уреди | уреди извор]

Археолошките записи покажувле постоење на неколку гало-римски населби во областа Ат. Потеклото на градот Ат, сепак, датирало од околу 1160 година, кога грофот Бодуен IV од Хено, купил одредена територија од неговиот војсководец, Жил де Тразењ. Неколку години подоцна, Болдвин ја изградил кулата Бурбант – која сè уште може да се види денес – за да ја заштити својата нова аквизиција. Новиот град набрзо добил привилегии и неговата новоизградена (1325) пазарна сала на Гранд-Плас почнала да привлекува жители.

1501 – денес[уреди | уреди извор]

Во 1667 година, Ат бил освоен за еден ден од армијата на Луј XIV и станал првиот француски град на шпанска Холандија. Набргу потоа, Вобан изградил нови утврдувања, кои вклучувале осум бастиони. Градот повторно настрадал од француската војска во 1745 година. На крајот на 18 век, Ат броел околу 7.300 жители, но бројот на населението се намалил во првата половина на 19 век.

Во 1816 година, две воени инженерски истражувања заклучиле дека одбраната на Атх требало да се подобри, британското истражување препорачало гарнизон од 3.000 војници и цената на зградата ќе биде 143.599 фунти. Холанѓаните сакале да потрошат дополнителни 266.000 фунти. Војводата од Велингтон се согласил со холандскиот план. Финансирањето било платено од Англија (30%), Холандија (30%) и од француските воени репарации (40%).[2] :388Во 1824 година, Холанѓаните под кралот Вилијам I ја изградиле тврдината Ферон и градот повторно добил стратешка вредност.

Договорот подготвен во Лондон на 15 ноември 1831 година,[3] кој Холандија одбила да го потпише, бил проследен со Договорот од Лондон (1839), со кој било создадено Кралството Белгија. Дел од условите на договорот барале тврдината, меѓу другото, да биде демонтирана.

Ослободеното земјиште му помогнало на градот за активностите на растечкото население. Се случил нов период на раст помеѓу 1850 и 1914 година, поттикнат од шумарството, земјоделството (пиварници, мелници) и текстилната индустрија.

Експлозии на 30 јули 2004 годин[уреди | уреди извор]

Индустрискиот парк Гисленгиен во близина на Ат била сцена на една од најлошите индустриски катастрофи во Белгија на 30 јули 2004 година. Околу 8:30 часот наутро по локално време, работници кои граделе нова фабрика за фирмата за абразиви (подружница на Елекруа група)[4][5] пријавил силен мирис на гас. Се верува дека гасот излегувал од подземен гасовод под висок притисок што пренесува природен гас од Зибриж до Франција, управуван од компанијата за транспорт на гас Флуксис. Пожарникарите набрзо излегле на местото на настанот и се обидувале да ја расчистат областа кога околу 9:00 часот се случиле најмалку две експлозии сум. Најсилниот од нив ја урна делумно изградената структура Дијамант Боарт, а пожарите биле изгорени и во неколку други згради. Загинале 24 лица, а над 120 биле повредени.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

 • Кулата Бурбант од 12 век била изградена од Бодуен IV и именувана по соседниот Ландгравиат Брабант.
 • Градското собрание датира од 17 век.
 • Црквата Свети Жилиен, обновена по пожар во 19 век, сè уште чува готска кула и апсидална капела, како и познат карион од 16 век.
 • Црквата Свети Мартин и надворешната дабова голгота датираат од 16 век.

Свечености[уреди | уреди извор]

„Дукасе[6] потекнува од годишна поворка развиена во 15 век (првпат спомената во 1399 година) како прослава на осветувањето на локалната црква Сент Жилиен. Оваа поворка илустрираше приказни од Стариот Завет, Новиот Завет, Златната легенда и Каролиншкиот циклус. Денес, „Дукасе“ е многу популарна прослава која вклучувала различни свечености и траел неколку дена од крајот на август и почетокот на септември. Врвот бил кортежот на џинови[7] (на француски: Cortège des géants), со Давид и Голијат како најпознати ликови. Во 2008 година, Дукасе била ставена на списокот на УНЕСКО меѓу ремек-делата на усното и нематеријалното наследство на човештвото. Бил избришан во 2022 година по поплаки за еден од ликовите што се појавува во поворката: „дивјак“, прикажан од бело лице во црно, облечено во прстен на носот и синџири.[8]

Луѓе родени во Ат[уреди | уреди извор]

 • Арнолд Каусин, роден околу 1510 година. Музичар, композитор. Студент на Универзитетот во Краков во 1526 година[9]
 • Мајкл Бајус, теолог
 • Жилиен-Жозеф Дукорон, сликар (1770-1848)
 • Ежен Дефац, политичар (1797-1871)
 • Жан Тајснер, музичар, математичар и астролог (1508-1562)[10][11]
 • Луис Хенепин, католички свештеник и мисионер и истражувач на внатрешноста на Северна Америка (17 век).[12]
 • Фани Хелди, оперски сопран (19 век)
 • Џозеф Жил Декамп, политичар (1820–1892).
 • Ернест Ф. Камбие, белгиски колонијален пионер (1844–1921)
 • Анри Вернс, романсиер (20 век)
 • Гај Спитаелс, политичар (20 век)
 • Оливие Дипуис, политичар (20 век)
 • Пјер Декамп, политичар (20 век)
 • Андерс Танг, хуморист (20 век)
 • Јулијан Болничар, легендарниот светец, според едно предание е роден во Ат
 • Жак де Сен-Лук, лејтист и композитор (1616 - околу 1710)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Wettelijke Bevolking per gemeente op 1 januari 2018“. Посетено на 9 март 2019.
 2. Porter, Maj Gen Whitworth (1889). History of the Corps of Royal Engineers Vol I. Chatham: The Institution of Royal Engineers.
 3. „State Papers“. 1832.
 4. „Diamant Boart“. www.diamant-boart.com. Посетено на 18 April 2018.
 5. „Electrolux to acquire Diamant Boart International, world-leader in diamond tools“. Electrolux Group. 2 May 2002.
 6. Meurand, R. (1981). La Ducace d'Ath (француски). cited in Ducasse d'Ath. Ath.
 7. Meurand, R. (1979). Géants processionnels et de cortège en Europe, en Belgique, en Wallonie (француски). cited in fr:Ducasse d'Ath. Tielt.
 8. Moller-Nielsen, Thomas (3 December 2022). „Belgian parade removed from UNESCO heritage list over racism complaints“. The Brussels Times. Посетено на 4 December 2022.
 9. Henri Musielak, Revue de Musicologie, t. 62, n° 2, [Paris] 1976, p. 308.
 10. J. Dewert, 'Origine wallonne des peintres Teniers', Bulletin de la Commission royale d'Histoire LXXX (1911), pp. 287-319, at pp. 287-95 (Persée).
 11. 'IV.
 12. Who Was Who in America, Historical Volume, 1607–1896. Chicago: Marquis Who's Who. 1963.