1800 во архитектурата

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Години во архитектурата
Поврзани теми од периодот

1800 година во архитектурата содржи некои значајни настани.

Згради[уреди | уреди извор]

Кингс Инс, Даблин

Публикации[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]

  • 21 мај - Карл Август Еренсверд - шведски поморски офицер и сликар.