Археолошки музеј во Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Археолошки музеј во Истанбул
İstanbul Arkeoloji Müzeleri.JPG
Основан 13 јуни 1891
Место Осман Хамди Беј Јокушу Сокак, Ѓулхане, Истанбул, Турција
Тип археолошки музеј
Фонд 1+ милиони предмети
Посетеност 200.000 [1]
Директор Исмаил Карамут
Мреж. место Министерство за култура

Археолошкиот музеј во Истанбул (турски: İstanbul Arkeoloji Müzeleri) е археолошки музеј, кој се наоѓа во областа Еминону, Истанбул, Турција, во близина на Паркот Ѓулхан и Топкапи Сарај.

Археолошки музеј во Истанбул се состои од три објекти.

  • Археолошки музеј (главната зграда),
  • Музеј на Античкиот Ориент
  • Музејот на исламската уметност (керемиден Киоск).

Овие објекти поседуваат над еден милион предмети кои ги претставуваат речиси сите епохи и цивилизации во историјата на светот.

Музејот бил отворен официјално на 13 јуни 1891 година. Во овој музеј се наоѓа сакрофаг кој се смета дека припаѓа на Александар Македонски. [2]Овде се наоѓа и најстариот потпишан некогаш мировен Кадиски договор, којшто датира од 1258 п.н.е.

Најпознати колекции:

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]