Археолошки музеј во Истанбул

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Археолошки музеј во Истанбул
İstanbul Arkeoloji Müzeleri.JPG
Основан13 јуни 1891
МестоОсман Хамди Беј Јокушу Сокак, Ѓулхане, Истанбул, Турција
Типархеолошки музеј
Фонд1+ милиони предмети
Посетеност200.000 [1]
ДиректорИсмаил Карамут
Мреж. местоМинистерство за култура

Археолошкиот музеј во Истанбул (турски: İstanbul Arkeoloji Müzeleri) е археолошки музеј, кој се наоѓа во областа Еминону, Истанбул, Турција, во близина на Паркот Ѓулхан и Топкапи Сарај.

Археолошки музеј во Истанбул се состои од три објекти.

  • Археолошки музеј (главната зграда),
  • Музеј на Античкиот Ориент
  • Музејот на исламската уметност (керемиден Киоск).

Овие објекти поседуваат над еден милион предмети кои ги претставуваат речиси сите епохи и цивилизации во историјата на светот.

Музејот бил отворен официјално на 13 јуни 1891 година. Во овој музеј се наоѓа сакрофаг кој се смета дека припаѓа на Александар Македонски. [2]Овде се наоѓа и најстариот потпишан некогаш мировен Кадиски договор, којшто датира од 1258 п.н.е.

Најпознати колекции:

Слики[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Milliyet Newspaper Online (2007-02-28). "Eser zengini-ilgi fakiri müzeler." (Turkish). конс. 2008-04-02. 
  2. The New York Times - Istanbul Archaeology Museum
  3. Matti Friedman. Article: „Jerusalem seeks return of ancient tablet“. Yahoo News. конс. 2007-07-13. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°00′42″N 28°58′53″E / 41.01167° СГШ; 28.98139° ИГД / 41.01167; 28.98139