Прејди на содржината

Аркоре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аркоре
Arcor  (јазик?)
општина
Општина Аркоре
Вила Боромео - Д'ада
Вила Боромео - Д'ада
ЗемјаИталија
РегионЛомбардија
ПокраинаМонца и Бријанца (MB)
Управа
 • ГрадоначалникРосалба Коломбо (PD)
Површина
 • Вкупна9,3 км2 (36 ми2)
Надм. вис.&10000000000000193000000193 м
Население (30 ноември 2017 [1])
 • Вкупно17.960
 • Густина190/км2 (500/ми2)
ДемонимАркореси
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лето (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.20862
Повик. бр.039
Мреж. местоМатична страница

Аркоре ( ломбардски: Arcor ) е општина во провинцијата Монца и Бријанца во италијанскиот регион Ломбардија, сместена на околу 20 км североисточно од Милано .

Аркоре се граничи со следниве општини: Усмате Велате, Кампарада, Лесмо, Биасоно, Вимеркејт, Виласанта, Конкорецо .

Историја[уреди | уреди извор]

Преку Рома и Вила Боромео-Д'Ада, крај на 19 век.
Вила Сан Мартино, лична резиденција на Силвио Берлускони .

Потеклото на градот не е јасно: според етимологијата на името, веројатно датира од времето на Римската Империја . За да се одобри оваа хипотеза, постојат различни елементи: присуство на центурирања и откривање, во средниот век, на римска мермерна плоча, сега чувана во Археолошкиот музеј во Милано .

Најстарите досега откриени документи датираат од 10 век. Аркоре, во средниот век, е под контрола на Pieve на Vimercate, и е историски документиранo присуство на два манастири, Куќата на понижените во Свети Аполинариј и бенедиктински манастир на Свети Мартин Турски.

До 16 век, неколку благородни семејства ломбарди (Касати, Дурини, Џулини, Висмара, Д'Ада, Барби) започнуваат да градат многу важни вили опкружени со парк, вцили на воодушевување, вклучувајќи ја и Вилата Боромео-д-Ада, Вила ла Казола и Вила Сан Мартино (сегашна резиденција на Силвио Берлускони ).

По италијанското обединување (1861 година), преку изградба на двете Железнички станици во Аркоре (првата пред Вила Боромео-Д'Адда, и втората - од друга железничка линија - сместена во Каја Бјанка-Бутафава ) и воспоставување на бројни индустрии (како Гилера ), градот постепено се проширил и денес е еден од најактивните и најголемите градови во Бријанза .

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Аркор е збратимен со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. All demographics and other statistics: Italian statistical institute Istat.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]