Аргулички манастир „Вознесение Христово“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Аргулички манастир „Вознесение Христово“
Главниот параклис во манастирот
Информации
Други имињаМанастир „Вознесение Христово“
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наИсус Христос
ЕпархијаБрегалничка
ЦрквиПараклис „Дванаесет Апостоли“
Личности
Место
Местово Аргулица, Македонија Македонија
Координати41°49′43.75″N 22°17′09.68″E / 41.8288194° N; 22.2860222° E / 41.8288194; 22.2860222Координати: 41°49′43.75″N 22°17′09.68″E / 41.8288194° N; 22.2860222° E / 41.8288194; 22.2860222
Видливи остатоциеден параклис, помошни објекти
Отворен за јавностда
Други информации(Карбинска парохија)

Аргулички манастир „Вознесение Христово“манастир во изградба во средишна Македонија, во близина на селото Аргулица.

Градби[уреди | уреди извор]

Во склоп на манастирот влегуваат еден параклис, конаци во изградба и помошни објекти.

Параклис „Дванаесет Апостоли“[уреди | уреди извор]

Во рамки на манастирот влегува параклисот „Дванаесет Апостоли“, а низ целиот двор се наоѓаат молитвени простори и крстови посветени на најразлични други светци.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]