Прејди на содржината

Карбинска парохија

Координати: 41°49′05″N 22°13′50″E / 41.81806° СГШ; 22.23056° ИГД / 41.81806; 22.23056
Од Википедија — слободната енциклопедија
Црквата „Вознесение Христово“ во Карбинци е парохиско седиште

Карбинска парохија — православна парохија на Македонската православна црква - Охридска архиепископија, дел од Штипското архијерејско намесништво на Брегалничката епархија. Нејзиното седиште е во црквата „Вознесение Христово“ во селото Карбинци. Парохијата ги опфаќа селата: Аргулица, Вртешка, Калаузлија, Карбинци, Козјак, Нов Караорман, Радање, Руљак, Таринци и Црвулево.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата. Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Вознесение Христово“ Карбинци
(парохиско седиште)
1876
Црква „Св. Илија“ Аргулица 1998
Црква „Св. Петка“ Аргулица
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Аргулица
Црква „Св. Ѓорѓи“ Вртешка 2005
Црква „Св. Петка“ Калаузлија XX век
Црква „Св. Ѓорѓи“ Козјак крај на IX век/почеток на X век
Црква „Св. Кирил и Методиј“ Радање 1929
Црква „Св. Илија“ Руљак
Црква „Св. Димитриј“ Таринци
Црква „Вознесение Христово“ Црвулево

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Карбинска парохија“. www.bregalnickaeparhija.org.mk. Архивирано од изворникот на 2021-02-03. Посетено на 2021-01-26.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

41°49′05″N 22°13′50″E / 41.81806° СГШ; 22.23056° ИГД / 41.81806; 22.23056