Аргентинско-чилеанска граница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пат во граничната област помеѓу Сантјаго и Мендоза.

Аргентинско-чилеанска граница ― најдолгата меѓународна граница во Јужна Америка и трета најдолга во светот по границата Канада меѓу Соединетите Држави и Казахстанско-руската граница. Со должина од 5,308 км,[1] ја дели Аргентина од Чиле долж Андите и на островите Огнена Земја. Сепак, постојат некои гранични спорови, особено околу леденото поле на Јужна Патагонија. Тоа е најголемата граница на двете земји, надминувајќи ги аргентинско-парагвајската и боливиско-чилеанската, втора по големина граница на Аргентина и Чиле, соодветно.

Траса[уреди | уреди извор]

Северниот крај на границата е тромеѓа што ја образува со оние на аргентинско-боливиската граница и боливиско-чилеанската граница во сушната висорамнина Атакама. Границата се протега на југ додека не стигне до морето на истото место Магелановиот Проток се среќава со Атлантскиот Океан. Понатаму на југ, границата на Големиот Остров на Огнената Земја, следи меридијан што го дели островот на два дела. Оваа граница стигнува до морето кај Бигловиот Канал неколку километри југозападно од Ушуаја.

Во ноември 1984 година конечно била воспоставена јужната гранична област по долги преговори и посредство на Јован Павле II со Договорот за мир и пријателство од 1984 година меѓу Чиле и Аргентина, вечен договор, потпишан во Ватикан од претставници на двете земји.

На 16 декември 1998 година, бил потпишан договор меѓу Аргентина и Чиле за поставување на граничната линија од Фиц Ројовата Планина и планината Даудет и завршување со историскиот спор. Сепак, двете земји не се согласиле во делот помеѓу Фиц Ројовата Планина и планината Муралон, а границата сè уште чека да биде дефинирана.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  1. „Instituto Nacional de Estadística y Censos“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]