Прејди на содржината

Анѓелија Арбутина

Од Википедија — слободната енциклопедија

Анѓелија Арбутина Шаренац (Белград, 29 март 1967) е поранешна југословенска и српска кошаркарка. Најпозната е по игрите за југословенската репрезентација на Олимписките игри во Сеул и победничкиот кош во полуфиналето, како и по долгогодишните настапи за Црвена звезда.

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Поголемиот дел од кариерата го поминала во Црвена звезда. Играла за Црвена звезда од 1983 до 1992 година, како и во сезоната 1993/94. Таа со години го водела тимот како капитен, а со црвено-белите освоила две шампионски титули во 1989 и 1992 година, како и два национални купа во 1992 и 1994 година. Со Звезда, таа исто така била трета во Купот на шампионите во 1990 година, со три други изгубени финалиња во плејофот во 1987, 1991 и 1994 година.

Анѓелија кариерата ја продолжила во дресот на Бечеј, со кој во 1995 година ја освоиле шампионската титула со победи во финалната серија против Црвена звезда со 3:0, а Арбутина во вториот натпревар постигнала дури 62 поени. Подоцна освоила и титули со Хемофарм, играла за Мишколц од Унгарија, италијанската Лавечини од Парма, Банката за развој од Бања Лука и израелскиот Рамат Хашарон.

Застапеност[уреди | уреди извор]

Играла за јуниорската репрезентација на Југославија, со која има бронзен медал од СП 1985 година, кога на 5 натпревари постигнала 42 поени. Таа има и сребрен медал од Европското првенство во 1986 година кога во седум натпревари постигнала 87 поени.

За сениорската репрезентација на Југославија одиграла 81 натпревар. Таа освоила дури четири сребрени медали на големите натпреварувања ( Олимписките игри во 1988 година во Сеул, Светското првенство во 1990 година во Куала Лумпур и Европското првенство 1987 година во Шпанија и 1991 година во Израел).

На Олимписките игри во Сеул во 1988 година го постигнала кошот за победа во полуфиналето против Австралија (57:56) и ја однело Југославија во финалето против селекцијата на САД, каде пружиле достоен отпор и освоиле сребрен медал. Низ шума од рацете на австралиската одбрана се пробила до кошот и погодила во последната секунда од табла за голема радост на соиграчите и стручниот штаб предводен од Милан Васојевиќ.[1] Тој гол ја одбележал нејзината кариера во државната репрезентација. На мечот со Австралија постигнала 15 поени, а во Сеул на пет натпревари постигнала вкупно 51 поен (10,2 по меч).[2] Таа исто така имала одличен настап на Европското првенство во 1987 година, постигнувајќи 77 поени (11 по натпревар) на седум натпревари. На Европското првенство во 1989 година постигнувала дури 19 поени во просек (95 поени, пет натпревари) и била втор стрелец на репрезентацијата која го зазела четвртото место. На Светското првенство во Малезија во 1990 година таа постигнала 22 поени на седум натпревари, а на првенството на Стариот континент во 1991 година постигнала 42 поени на пет натпревари. Таа била и најдобар стрелец на СР Југославија на Европското првенство во 1995 година со 15,2 поени по натпревар (91 поен во шест меча).

Приватен живот[уреди | уреди извор]

Анѓелија е во брак со спортскиот коментатор на РТС, Слободан Шаренац, со кој имаат две ќерки.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историја женске кошарке | КСС“. kss.rs. Архивирано од изворникот на 17. 02. 2015. Посетено на 22. 10. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  2. „Статистика на Олимпијским играма у Сеулу | Мондо“. www.sports-reference.com. Архивирано од изворникот на 23. 09. 2013. Посетено на 22. 10. 2014.. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)
  3. „Слободан Шаренац — њему је професија одредила брак” Архивирано на 25 август 2017 г.. Blic.rs, 13. 7. 2017.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]