Антонио Саура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катедрала Уеска

Антонио Саура Атарес (шпански: Antonio Saura Atarés; 22 септември 1930, Уеска- 22 јули 1998 година, Куенка) - шпански уметник, графички уметник, илустратор на книги, еден од најголемите шпански мајстори на втората половина на XX век.

Биографија[уреди | уреди извор]

Од детството, навикнат од неговиот татко да ги посетува музеите (каде што Веласкес и Гоја му оставиле најдлабок впечаток), тој станал самоук сликар во 1947 година, закрепнувајќи се од сериозно и долго боледување. Најпрво, во неговите дела се забележувало влијанието на Миро и надреализмот воопшто. Во 1953 - 1955 година Саура живеел во Париз, учествувал во групни изложби на надреалистите.

Во 1957 година - 1960 година тој бил на чело на групата Ел Пасо, која го дала - заедно со каталонската група (Dau al Set) и конкретно Антони Тапиес - почетокот на шпанската неформалнoст.

Творештво[уреди | уреди извор]

Делата на Саура биле претставени на Биеналето во Венеција во 1958 година (заедно со дела од Чилида и Тапис), на втората, третата и шестата документи во Касел (1959, 1964, 1977 ). Илустрирал книги од Грацијан и Кеведо.

Признанија[уреди | уреди извор]

Награда Гугенхајм (1960 година, САД), Златен медал на уметностите (1982 година, Шпанија), Голема награда на градот Париз (1995 година). Почесен доктор на Универзитетот во Кастиља-Ла Манча.

Делата на Саура биле изложени на индивидуални изложби во најголемите музеи во светот. Изложба на илустрации на Антонио Саура се одржала и во Москва во изложбениот салон на институтот Сервантес во 2003 година.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи (уреди)[уреди | уреди извор]