Антонио Амури

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антонио Амури
Antonio Amurri
Роден(а)28 јуни 1925(1925-06-28)
Анкона, Италија
Починал(а)18 декември 1992(1992-12-18) (возр. 67)
Рим, Италија
ЗанимањеАвтор, писател, лиричар
Деца2, вклучително Франко Амури
РодниниЕва Амури

Антонио Амури (италијански: Antonio Amurri), (28 јуни 1916, Анкона18 декември 1992, Рим) бил италијански автор, писател на радио и телевизиски сценарија, лиричар[1].

Роден бил во Анкона, Амури бил автор на некои од најпопуларните ревии на РАИ - Радио - телевизија Италија, како што се Канзонисима, Гран Вариета, Фантастико и Студио Уно. Тој исто така бил автор на четиринаесет книги, неколку од нив биле со голем тираж и бројна читателска публика, најчесто тоа биле збирки раскази, кои се состоеле од сатирични мотиви за семејни проблеми и недоразбирања.

Амури бил татко на телевизиската писателка Валентина Амури и на филмскиот режисер Франко Амури; тој бил и дедо на американската глумица Ева Амури[2],[3].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Aurora Cacópardo. Scrittori comici e irregolari del nostro Novecento. Eurocomp 2000, 2002. ISBN 8883460162.
  • Антонио Амури на IMDb logo.svg Семрежната филмска база на податоци (англиски)