Англиски булдог

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англиски булдог
Други називи Британски булдог,
Потекло Англија[1]
Особености
Тежина Мажјак 50–55 lb (23–25 kg)
Женка 40–50 lb (18–23 kg)
Крзно Краток, прав, мазен
Боја бела, црвена, сјајна или жолта
Животен век 3–10 години[2][3]
Белешки National animal of Britain
куче (Canis lupus familiaris)

Англиски булдог — вид на куче со потекло од Англија. Булдогот е средна раса на кучиња кои обично се познати како англиски булдог или британски булдог. Булдозите биле четврти најпопуларни чистокрвни кучиња во САД во 2007 година, според американскиот Kennel Club.

Булдогот има долгогодишна традиција со британската култура, при што Би-Би-Си вели: „за многумина Булдогот е национална икона, симболизирајќи ја измамата и одлучувањето[4]. За време на Втората светска војна, булдогот честопати бил спореден со премиерот Винстон Черчил и неговиот пркос кон Нацистичка Германија[5].

Опис[уреди | уреди извор]

Англискиот булдог привлекува внимание со својот физички изглед, а особено со својата масивна глава. Изразените длабоки брчки по образите му даваат карактеристичен изглед. Ушите му се тенки и кратки. Бојата на крзното му е бела, црвено-црна, дури и кога станува збор за мали кученца. Нозете му се рамни, а шепите округли и големи. Опашката треба да биде спуштена.

Особености[уреди | уреди извор]

Во стандардот за ова големо куче улога има темпераментот. Булдогот е активен, остава впечаток на одлучност, сила и енергичност. Способен е да покаже голема сила, но не покажува никаква наклоност да го користи тоа. Тој е одлична дадилка за деца, многу е одговорен и внимателен кон непознатите.

Булдогот не е многу послушно куче. Ако редовно се изнесува на прошетки, лесно се прилагодува на живот во стан. Тешко поднесува големи горештини.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Wilcox, Charlotte (1999). The Bulldog. Capstone Press. стр. 5. ISBN 0-7368-0004-2.
  2. „2004 Purebred Dog Health Survey“ (PDF). Kennel Club/British Small Animal Veterinary Association. Посетено на 29 October 2014.
  3. O’Neill, D. G.; Church, D. B.; McGreevy, P. D.; Thomson, P. C.; Brodbelt, D. C. (2013). „Longevity and mortality of owned dogs in England“. The Veterinary Journal. 198: 638–43. doi:10.1016/j.tvjl.2013.09.020. PMID 24206631.
  4. „English Bulldog health problems prompt cross-breeding call“. BBC. 12 December 2016.
  5. Baker, Steve (2001). Picturing the Beast. University of Illinois Press. p. 52. ISBN 0-252-07030-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: