Ана Станковиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Станковиќ во 2018 година

Ана Станковиќ (родена на 10 јануари 1996 година во Будимпешта ) е унгарска пливачка, специјализиран за градно.[1][2] Таа освои две златни медали на 100 метри градно на Европското јуниорско првенство за пливање во Белград, Србија , и на Европското јуниско пливачко првенство во 2012 година во Антверпен, Белгија .[3][4] Станковиќ е член на Пливачкиот клуб Јово во Будимпешта, а трениран е и обучен од Балаз Вирт.

Станковиќ се квалификуваше на три пливачки дисциплини на Летните олимписки игри 2012 во Лондон , со постигнување на ФИНА Б норма со време 1: 09.31 (100 метри градно) и 2: 30.26 (200 м градно) од Европското првенство.[5][6] Во 100 метри градно , Станковиќ предизвика седум други пливачи на втората група, вклучувајќи и двапати олимпиецот Даниел Beaubrun на Света Луција. Таа се искачи на второто место и вкупно триесет и еден за две стотинки (0,02) зад словенечката Тајаса Возел со 1: 09,65.[7] Во 200 метри градно , Станковиќ зеде уште една втора точка во групата  зад трикратната олимпијка Алија Аткинсон од Јамајка со помалку од 0,10 секунди, за нејзиниот  најдобро време од 2: 29,67. Станковиќ не успеа да напредува во полуфиналето, како што таа се пласираше дваесет и деветта во целост во прелиминарните.[8][9]

Станковиќ, исто така, се здружи со Zsuzsanna Јакабос , Евелин Verrasztó , и Естер Дара во 4 × 100 метри мешано . Пливајќи градно, Станковиќ сними поделба од 1: 17.43.[10]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Anna Sztankovics“. London 2012. Посетено на 12 April 2013.
  2. Предлошка:Cite sports-reference
  3. „European Long Course Junior Championships: Mihael Vukic Cracks Top 20“. Swimming World Magazine. 7 July 2011. Архивирано од изворникот на 30 June 2013. Посетено на 12 April 2013.
  4. „European Junior Championships: Germany Tops Medal Count, Russia Second“. Swimming World Magazine. 10 July 2012. Архивирано од изворникот на 30 June 2013. Посетено на 12 April 2013.
  5. „Qualifying Athletes – Women's 100 m breaststroke“ (PDF). FINA. Архивирано од изворникот (PDF) на 16 November 2012. Посетено на 12 April 2013.
  6. „Qualifying Athletes – Women's 200 m breaststroke“ (PDF). FINA. Архивирано од изворникот (PDF) на 16 November 2012. Посетено на 12 April 2013.
  7. „Women's 100m Breaststroke Heat 2“. London 2012. Посетено на 11 February 2013.
  8. „Women's 200m Breaststroke Heat 1“. London 2012. Посетено на 11 February 2013.
  9. „Sztankovics Anna nem jutott tovább 200 m mellen“ [Anna Sztankovics failed to qualify for 200m breaststroke] (унгарски). Hatharom.hu. 1 August 2012. Посетено на 22 April 2013.
  10. „Women's 4×100m Medley Heat 1“. London 2012. Посетено на 11 February 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]