Ана Бендераќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ана Бендераќ
Титулаженски велемајстор

Ана Бендераќ, (Требиње, 25 јануари 1977) — српска шахистка, велемајстор (2004) и ФИДЕ тренер (2018).

Животопис[уреди | уреди извор]

Средно училиште завршила во родниот град, а Вишо тренерско училиште во Нови Сад. Била пионерски првак на Југославија (1990) и двапати младински шампион на СРЈ (1994 и 1996 година). Таа е повеќекратна шампионка на Република Српска. Неколку пати играла за репрезентацијата на Србија. Таа е победничка на турнирот за велемајстори во Белград (1996 и 2009 година).[1] Таа била член на тимот на шаховскиот клуб „Гоша“ (Смедеревска Паланка), кој го освоил првото место во Купот на европските шампиони (Опатија, 1997). Исто така, таа редовно игра за ШК „Леотар“ (Требиње), со кој неколку пати го освојувала екипното првенство на Република Српска.[2]

Најдобар пласман на списокот на Светската шаховска федерација имала во 2008 година со 2.334 бода. Во 2020 година била назначена за селектор на женската шаховска репрезентација на Србија.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 41st Ladies Tournament 2009
  2. Ana Bendrać, FIDE Chess Profile ratings.fide.com
  3. Енциклопедија Републике Српске. 1, А-Б. Бања Лука: Академија наука и умјетности Републике Српске. 2017. стр. 330. ISBN 978-99938-21-92-2.