Прејди на содржината

Амурски сом

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амурски сом
Научна класификација
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Зракоперки
Ред: Сомовидни
Семејство: Сомови
Род: Silurus
Вид: S. asotus
Научен назив
Silurus asotus
(Линеј, 1758)
Синоними

Parasilurus asotus (Линеј, 1758)

Амурски сом, или јапонски обичен сом, Silurus asotus,[2] ― вид кој припаѓа во семејството сомови. Тој е голема слатководна риба која се наоѓа во континентална Источна Азија и во Јапонија. Претпочита бавни реки, езера и канали за наводнување. Неговиот изглед е типичен за голем сом. Примероците на ларвениот S. asotus имаат три пара мрена (една максиларна, две мандибуларни), додека возрасните риби имаат само две пара (еден максиларен, една мандибуларна); вториот пар на мандибуларните мрена дегенерира.[3] Овој вид расте до 130 цм во вкупна должина.

Кулинарска употреба[уреди | уреди извор]

Во корејската кујна, рибата е нарекувана меги (메기) и ја варат за да се подготви меун-танг (зачинета рибја супа). 

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Huckstorf, V. (2012). Silurus asotus. Црвен список на загрозени видови. 2012: e.T166951A1156283. doi:10.2305/IUCN.UK.2012-1.RLTS.T166951A1156283.en. Посетено на 24 септември 2022.
  2. ITIS (gov)
  3. "Relationship between external and internal morphological changes and feeding habits in the fry state of Japanese Catfish Silurius Asotus" [{{{1}}} Архивирано] на {{{2}}}., 1999, Osamu Yada and Atsushi Furukawa, UJNR Aquaculture 28th Panel Proceedings

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Фрез, Рене и Поли, Даниел, уред. (2012). "Silurus asotus"FishBase. февруари 2012 г.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]