Амброж под Крвавец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Амброж под Крвавец
Ambrož pod Krvavcem
Свети Амброж (до 1955)
Село
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењска
ОпштинаЦеркље на Горењска
Надм. вис.&100000000000107880000001.078,8 м
Население (2020)
 • Вкупно134
[1]

Амброж под Крвавец (словенечки: Ambrož pod Krvavcem; германски: Sankt Ambrosi[2]) ― село на висока надморска височина во Општина Церкље на Горењска во регионот Горењска во Словенија.

Географија[уреди | уреди извор]

Велики Звох.

Амброж под Крвавец е село од разбиен вид на јужната падина на планината Крвавец (1853 м). Црквата се наоѓа на највисоката точка во самото село, на 1085 м, и атарот на селото се протега до север, достигнувајќи ја неговата највисока надморска висина кај Велики Звох (1971 м) над пасиштата Језерца и Криж. Фармите се наоѓаат на тераси на пониски височини, кои се протегаат на запад до Стишка Вас и на исток до селцето Свети Ленарт.[3]

Име[уреди | уреди извор]

Амброж под Крвавец во историските извори е споменат како С. Амброзен перг (германски: S. Ambrosen perg) во 1496 година и Св. Амбрози (St. Ambrosi) во 1499 година.[4] Името на населбата било променето од Свети Амброж (буквално Свети Амвросиј) во Амброж под Крвавец (словенечки: Ambrož pod Krvavcem, буквално „Амбросиј под (планината) Крвавец“) во 1955 година. Името било променето врз основа на Законот за имиња на населени места и ознаки на плоштади, улици и згради од 1948 година, како дел од напорите на повоената комунистичка влада на Словенија да ги отстрани верските елементи од топонимите.[5][6][7] Во минатото германското име било Санкт Амбрози.[2]

Црква[уреди | уреди извор]

Црквата „Св. Амбросиј“.

Месната црква е посветена на Свети Амвросиј, како и името на селото.[8] Се вели дека црквата била оштетена во 1471 година за време на османлиски напад, исто кога и долината на Церкље бил запалена од османлиските сили. Според усната традиција, отомански потковици подоцна биле често пронаоѓани во областа.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. 2,0 2,1 Leksikon občin kraljestev in dežel zastopanih v državnem zboru, vol. 6: Kranjsko. Виена: C. Kr. Dvorna in Državna Tiskarna. 1906. стр. 52.
  3. 3,0 3,1 Savnik, Roman (1968). Krajevni leksikon Slovenije, vol. 1. Љубљана: Državna založba Slovenije. стр. 155.
  4. „Ambrož pod Krvavcem“. Slovenska historična topografija. ZRC SAZU Zgodovinski inštitut Milka Kosa. Посетено на 15 октомври 2022.
  5. Spremembe naselij 1948–95. 1996. Database. Ljubljana: Geografski inštitut ZRC SAZU, DZS.
  6. Premk, F. 2004. Slovenska versko-krščanska terminologija v zemljepisnih imenih in spremembe za čas 1921–1967/68. Besedoslovne lastnosti slovenskega jezika: slovenska zemljepisna imena. Ljubljana: Slavistično društvo Slovenije, pp. 113–132.
  7. Urbanc, Mimi, & Matej Gabrovec. 2005. Krajevna imena: poligon za dokazovanje moči in odraz lokalne identitete. Geografski vestnik 77(2): 25–43.
  8. „Cerklje municipal website“. Архивирано од изворникот на 11 мај 2009. Посетено на 15 октомври 2022.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]