Прејди на содржината

Али ибн Ебу-Талиб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Али
عَلِيّ
Калиграфска плоча со името на Али во Црква Св. Софија
4ти калиф на Праведниот Калифат
На престолJуни 656 – Jануари 661
ПретходникОсман
НаследникНема
Први Шиитски имам
На престолJуни 632 – Jануари 661
Претходникнема
НаследникХасан ибн Али
Роден(а)ок. 600 CE
Мека, Хиџаз, Арабија
Починал(а)ок. 28 Јануари 661 (ок. 60 год.)
Куфа, Праведен Калифат
Почивалиште
Светелиште на Али, Наџаф, Ирак
31°59′46″N 44°18′51″E / 31.996111° СГШ; 44.314167° ИГД / 31.996111; 44.314167
Сопружник
Деца
ПлемеКурејш (Бани Хашим)
ТаткоАбу Талиб ибн ел-Муталиб
МајкаФатима бинт Асад
ВероисповедИслам

Али ибн Ебу-Талиб (арапски: عَلِيُّ بْن أَبِي طَالِب; c. 600–661) бил братучед на исламскиот пророк Мухамед и бил четвртиот праведен калиф кој владеел од 656 до 661 година, како и првиот шиитски имам. Роден е во семејството на Абу Талиб ибн Абд ел-Мутталиб и Фатима бинт Асад, младиот Али го одгледал неговиот постар братучед Мухамед.

Али имал клучна улога во раните години на исламот кога муслиманите беа жестоко прогонувани во Мека. По имиграцијата (хиџра) до Медина во 622 година, Мухамед ја дал својата ќерка Фатима за брак на Али и се заколнал на договор за братство со него. Али служел како секретар и заменик на Мухамед во овој период и бил знаменосец на неговата војска. Бројни изреки на Мухамед го фалат Али, од кои најконтроверзната била изговорена во 632 година во Гадир Хум, „Кој и да е моја маула, Али е и негова маула.“. Толкувањето на полисемниот арапски збор „маула" е спорно: за шиитските муслимани, Мухамед на тој начин го вложил Али со неговиот верски и политички авторитет, додека сунитските муслимани го гледаат ова како обична изјава за пријателство и дружење. Кога Мухамед починал во истата година, група муслимани се состанале во отсуство на Али и го назначиле Абу Бакр (в. 632–634) за свој водач. Али подоцна се откажа од своите претензии за лидерство и поднесе оставка од јавниот живот за време на владеењето на Абу Бакр и неговиот наследник, Омар (р. 634–644). Иако повремено се бараше негов совет, конфликтите меѓу Али и првите двајца калифи се олицетворение на неговото одбивање да ги следи нивните практики. Ова одбивање го чинеше Али калифатот во корист на Осман (р. 644–656), кој на тој начин беше назначен да го наследи Омар од страна на избирачкиот совет. Али исто така многу го критикуваше Осман, кој беше широко обвинет за непотизам и корупција. Сепак, Али, исто така, постојано посредуваше меѓу калифот и провинциските дисиденти лути поради неговата политика.

По убиството на Осман во јуни 656 година, Али бил избран за калиф во Медина. Тој веднаш се соочи со два одделни бунтови, и двете наводно за да се одмазди на Осман: Триумвиратот на Талха, Зубаир, двајцата придружници на Мухамед и неговата вдовица Ајша ја зазедоа Басра во Ирак, но беа поразени од Али во битката на камилата во 656 година. На друго место, Муавија, кого Али штотуку го отстрани од гувернерот на Сирија, се бореше против Али во неубедливата битка кај Сифин во 657 година, која заврши со неуспешен арбитражен процес што отуѓи некои од поддржувачите на Али. Тие ги формираа Хариџиите, кои подоцна ја тероризираа јавноста и беа уништени од Али во битката кај Нахраван во 658 година. Али бил убиен во 661 година од страна на дисидентот Ибн Мулџам, што му го отворило патот на Муавија да ја преземе власта и го основал династичкиот Омејадски Калифат.