Алеш Мертељ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Словенија Алеш Мертељ
Aleš Mertelj, MFK Karviná-1. FC Slovácko 2018 02.jpg
Лични податоци
Роден на 22 март 1987 (1987-03-22) (33 г.)
Роден во Крањ, СФРЈ
Висина &100000000000001840000001,84 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Марибор Марибор
Број 70
Младинска кариера
Триглав Крањ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008 Триглав Крањ 5 (0)
2008-2009 Копер Копер 35 (3)
2009– Марибор Марибор 142 (6)
Репрезентација
2012- Словенија Словенија 14 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 21 септември 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Алеш Мертељ (роден во Крањ на 22 март 1987) — словенечки фудбалер, играч од средниот ред на Марибор.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]