Александар Галимов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Галимов

Александар Галимов
Роден 2 мај 1985
Јарослављ
Починал 12 септември 2011
Москва
Позиција крило
Shot лева
KHL team Локомотив Јарослављ
Национален тим  Русија
Драфт не
Кариера 2004–2011

Александар Саидгереевич Галимов (2 мај 1985, Јарослављ - 12 септември 2011, Москва[1]) — руски хокеар, кој настапуваше на позицијата десно крило за екипата на Локомотив Јарослављ.

Во авионска несреќа од 7 септември 2011 година беше единствениот преживеан од играчите на Локомотив. Неколку денови се наоѓаше во критична состојба, откако 90% од телото му било изгорено. Лекувањето го продолжи во Москва, каде на 12 септември им подлегна на повредите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]