Александар Абдулов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Абдулов
Роден(а)Александр Гаврилович Абдулов
Занимањеглумец
Активен1974 – 2007

Александар Абдулов (руски: Александр Гавриилович Абдулов, роден на 29 мај 1953 во Тобољск3 јануари 2008 во Москва) — советски и руски филмски глумец.

Абдулов по завршувањето на своето основно училиште сакал да стане спортист, но неговиот татко го охрабрил да стане глумец. Дипломирал во ГИТИС, а по ова започнал да работи во театар. Во текот на 1970-тите се појавил во неколку филмови. Во 1977 се учествувал во филмот на Марк Закаров, Дванаесетте столици. Следната година учествувал во филмот Обично чудо, каде се стекнал со популарност.