Алгица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алгица
ЗемјаМакедонија Македонија
Слив
Главен изворМокра Планина
УстиеКадина река

Алгица, е река на Мокра планина западно од селото Алдинци и се влева од десната страна на Кадина река. По течението на реката Алгица, и на западниот дел на Јакупица се среќава еден од ретките видови на борот кривул.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014) (на македонски). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 8. ISBN 978-9989-2117-6-8. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

http://tirekovmirece.com/Novost/Борот-кривуљ-го-снемува-од-Јакупица