Алан Парсонс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Алан Парсонс
Alan Parsons
Алан Парсонс во 2017 година
Биографски податоци
Роден(а)20 декември 1948 (1948-12-20) (72 г.)
Лондон, Англија
Жанровирок, прогресивен рок
Занимањааудиорежисер, композитор, музичар, продуцент
Период на активност1967–денес
ИздавачиLegacy, Arista, Fox, Mercury, Frontiers[се бара извор]
СоработнициThe Alan Parsons Project
Мреж. местоAlan Parsons Music

Алан Парсонс (англиски: Alan Parsons; роден 20 декември 1948[1]) — англиски аудиорежисер, музичар и продуцент. Тој бил вклучен во издавањето на неколку значајни албуми, вклучувајќи ги албумите на Битлси, Abbey Road и Let It Be, како и албумот на Пинк Флојд The Dark Side of the Moon за којшто групата го посочува како важен соработник. Неговата група, the Alan Parsons Project (македонски: Алан Парсонс Проџект), како и неговите соло песни, постигнале значителен комерцијален успех.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Студиски албуми[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Биографија Archived 2009-12-12 на Wayback Machine на неговиот официјален портал

Надворешни врски[уреди | уреди извор]