Let It Be

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Let It Be“
студиски албум од Битлси
Издаден8 мај 1970
СнименФевруари 1968, Јануари-Февруари 1969, Јануари и Март-Април 1970 во студијата на Ејпл и Еми во Лондон
Жанррок
Траење35:16
Издавачка куќаЕјпл
ПродуцентЏорџ Мартин , Фил Спектор
Битлси — Хронологија
Abbey Road
(1969)
„Let It Be“
(1970)
Издадени песни од Let It Be
  1. "The Long and Winding Road"
    Издадена: 11 мај 1970

Let It Be е последниот оригинален албум издаден од Битлс. Беше издаден на 8 мај 1970 преку битлсовата компанија Апл, кратко после најавувањето за распад на групата. Беше рангиран како број 86 во Rolling Stone списокот на 500те најдобри албуми на сите времиња.