Адам Ламберт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Адам Ламберт
Биографски податоци
Родено име Адам Мичел Ламберт
Adam Mitchel Lambert
Роден(а) 29 јануари, 1982
Индијанаполис, Индијана, САД
Потекло Сан Диего, Калифорнија, САД
Жанрови Поп, поп рок, рок[1]
Занимања Пејач-текстописец
Глумец
Инструменти Вокал
Период на активност 2009–денес
Издавачи RCA/19 Recordings
Мреж. место www.AdamOfficial.com

Адам Мичел Ламберт (англиски: Adam Mitchel Lambert) (роден на 29 јануари 1982) е американски пејач, текстописец и актер од Сан Диего, Калифорнија. Во мај 2009 година, тој завршил како финалист на осмата сезона на American Idol.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Ламберт е роден во Индијанаполис, но се преселил во Калифорнија кратко време по неговото раѓање, а израснал во Ранчо Peñasquitos во североисточен Сан Диего.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Leahey, Andrew (29 јануари 1982). „((( Adam Lambert > Overview )))“. allmusic. http://www.allmusic.com/artist/adam-lambert-p1152615. посет. 24 март 2010 г.