Абштат

Координати: 49°4′N 9°18′E / 49.067° СГШ; 9.300° ИГД / 49.067; 9.300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Абштат

Abstatt

Грб на Абштат
Абштат во рамките на Германија
Абштат
Управа
Земја Германија
Покраина Баден-Виртемберг
Адм. подрач. Штутгарт
Округ Хајлброн
Општ. заед. Шоцах-Ботвартал   
Месни единици 3
Градоначалник Клаус Цент
Основни податоци
Површина 9,66 км2
Надм. височина 241 м
Население 4.752 (31 декември 2015)[1]
 - Густина 492 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HN
Пошт. бр. 74232
Повик. бр. 07062
Портал abstatt.de
Местоположба на Абштат во рамките на округот Хајлброн
Карта
Карта
Координати 49°4′N 9°18′E / 49.067° СГШ; 9.300° ИГД / 49.067; 9.300

Абштат (германски: Abstatt) — општина во Германија во сојузната држава Баден-Виртемберг. Еден е од 46 општински средишни окрузи на Хајлброн. Спрема процената од 2010 година во општината живееле 4.557 жители. Поседува регионална шифра (AGS) 8125001.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба на општината во округот Хајлброн

Абштат се наоѓа во сојузната држава Баден-Виртемберг во округот Хајлброн. Општината се наоѓа на надморска височина од 241 метри. Површината на општината изнесува 9,7 км2.

Население[уреди | уреди извор]

Во самото место, спрема процената од 2010 година, живееле 4.557 жители. Просечната густина на населението изнесувала 472 жители/км2.

Меѓународна соработка[2][уреди | уреди извор]

Место Држава Вид соработка Од
Кахемба Демократска Република Конго партнерство 1989
Леон Франција партнерство 1981

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини во Германија по површина, население и поштенски број на 30 септември 2016 г.“. Сојузна статистичка служба на Германија. 2016. (германски)
  2. Совет на општините и регионите на Европа – Преглед на меѓуопштинска соработка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]