Абероде

Координати: 51°37′N 11°17′E / 51.617° СГШ; 11.283° ИГД / 51.617; 11.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Абероде
Градски дел во Мансфелд
Урнатини на црквата Свети Стефан во Абероде
Урнатини на црквата Свети Стефан во Абероде
Урнатини на црквата Свети Стефан во Абероде
Грб на Абероде
Абероде во рамките на Германија
Абероде
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Мансфелд
Основни податоци
Површина 17 км2
Надм. височина 320 м
Население 374  (31 декември 2006)
 - Густина 22 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06543
Повик. бр. 034779
Портал www.vgem-wipper-eine.de
Координати 51°37′N 11°17′E / 51.617° СГШ; 11.283° ИГД / 51.617; 11.283

Абероде — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 6 март 2009, е дел од градот Мансфелд.