Абел Тасман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Абел Тасман
Портрет на Абел Тасман
Роден(а)1603
Лутјехаст, Холандија
Починал(а)1659
Батавиjа, Холандска Источна Индија
НационалностХоланѓанец
ЗанимањеНавигатор, истражувач поморски капетан
СопружникКлаесиге Хендрикс
Јанетје Тјаерс, Јоана Тиерецх
Децаќерка - Класје

Абел Јансон Тасман (холандски: Abel Janszoon Tasman}; роден во 1603 година во Лутјегаст, Холандија — починал на 10 октомври 1659 во Батавија на островот Јава) — холандски истражувач и морепловец.

Роден е во Лутјегаст, село во покраината Гронинген. Познат е по своите патувања во 1642[1] и 1644 година во служба холандската источно индиска компанија. Неговата експедиција ја сочинувале првите Европејци кои дошле на островот Ван Дименова земја (денес Тасманија и Нов Зеланд). Заслужен е за изработка на географските карати, значајни за делови на Австралија.

Како и кај другите истражувачи, во Тасманова чест се именовани многу места. Тоа се:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Original map of Tasmania in December 1642“. Архивирано од изворникот на 2011-06-29. Посетено на 2017-02-11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]