Абдулкерим Надир Паша

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Абдулкерим Надир Паша (1877)

Абдулкерим Надир Паша (турски: Abdülkerim Nadir Paşa; Чирпан, денес Бугарија, 1809 - Родос, Грција, 1883) бил отомански војник, учесник в Руско-турската војна (1877-1878)[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]