Џузепе Конте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џузепе Конте
Giuseppe Conte Official.jpg
Премиер на Италија
На должноста
Стапил
1 јуни 2018
Претседател Серџо Матарела
Претходник Паоло Џентилиони
Лични податоци
Роден(а) 8 август 1964 (1964-08-08) (56 г.)
Волтурара Апула, Италија
Партија Независен
Сопружник Валентина Фико (раз.)
Деца 1
Установа Универзитет Сапјенца
Професија Правник
Вероисповед католик

Џузепе Конте (ital. Giuseppe Conte, роден 8 август 1964) е италијански правник и политичар, сегашен Премиер на Италија. На функцијата стапил на 1 јуни 2018 година со поддршката на две различни, последователни партиски коалиции. Конте е 58-миот Премиер на Италија.