Џузепе Конте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џузепе Конте
Премиер на Италија
На должноста
1 јуни 2018 – 13 февруари 2021
Претседател Серџо Матарела
Претходник Паоло Џентилиони
Наследник Марио Драги
Лични податоци
Роден(а) 8 август 1964.(1964-08-08)(59 г.)
Волтурара Апула, Италија
Партија Независен
Сопружник Валентина Фико (раз.)
Деца 1
Установа Универзитет Сапјенца
Професија Правник
Вероисповед католик

Џузепе Конте (ита. Giuseppe Conte, роден 8 август 1964) — италијански правник и политичар, премиер на Италија. На функцијата стапил на 1 јуни 2018 година со поддршката на две различни, последователни партиски коалиции и се задржал сè до 12 февруари 2021 г. кога на функцијата стапил партиски независниот Марио Драги.