Џон Утака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џон Утака
Лични податоци
Роден на 8 јануари 1982(1982-01-08)(42 г.)
Роден во Енугу, Нигерија
Држава Нигерија Нигерија
Висина &100000000000001790000001,79 м
Играчки податоци
Позиција напаѓач
Повлекување 2018
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1997-1998 Енугу Ренџерс Енугу Ренџерс 6 (2)
1998-2000 Ел Мокавлон Ел Мокавлон 45 (11)
2000-2001 Исмаили Исмаили 21 (17)
2001-2002 Ал-Сад Ал-Сад 27 (14)
2002-2005 Ланс Ланс 102 (24)
2005-2007 Рен Рен 63 (22)
2007-2011 Портсмут Портсмут 90 (10)
2011-2013 Монпелје Монпелје 68 (12)
2013-2015 Сиваспор Сиваспор 47 (12)
2016 Исмаили Исмаили 0 (0)
2016 Ногум Ногум 0 (0)
2017 20px|Асуан Асуан 12 (2)
2017-2018 Седан Седан 14 (0)
Репрезентација
2002-2012 Нигерија Нигерија 49 (6)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 25 април 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 6 септември 2011

Џон Чуквуди Утака (роден на 8 јануари 1982 година во Енугу) — поранешен нигериски фудбалер, кој играл на позицијата напаѓач.

Утака има играно за Нигерија на две светски првенства и трипати бил учесник на Африканскиот куп на нациите, од неговото деби во 2002 година.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Тој е постар брат на Петер Утака, кој моментално игра за Пекинг Гуан во Кина.[1]

Титули[уреди | уреди извор]

Египет Исмаили[уреди | уреди извор]

Англија Портсмут[уреди | уреди извор]

Франција Монпелје[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Џон Утака ќе остане да игра во Премиер лигата за екипата на Портсмут, објаснува брат му“. goal.com. 5 јуни 2009. Посетено на 5 јуни 2009.