Џонџо Шелви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Англија Џонџо Шелви[1]
Jonjo Shelvey England U21.jpg
Лични податоци
Роден на 27 февруари 1992 (1992-02-27) (26 г.)
Роден во Лондон, Англија
Висина &100000000000001830000001,83 м
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 12
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2008–2010 Чарлтон Чарлтон 42 (7)
2010–2013 Ливерпул Ливерпул 47 (2)
2011Блекпул Блекпул (позајмен) 10 (6)
2013-2016 Свонзи Сити Свонзи Сити 79 (10)
2016- Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 0 (0)
Репрезентација
2007-2008 Англија Англија 16 6 (3)
2008-2009 Англија Англија 17 7 (1)
2009-2010 Англија Англија 19 4 (3)
2011-2013 Англија Англија 21 13 (4)
2012-  Англија 1 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Џонџо Шелви (роден на 27 февруари 1992 година) е англиски професионален фудбалер, играч од средниот ред на Њукасл Јунајтед и на англиската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Premier League clubs submit squad lists“, „premierleague.com“, Premier League, 1 септември 2010 (посет. 1 септември 2010 г).