Џогер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влажен џогер на Т.В. Стјуарт од 1893 година

Џогер[1][2] — сноп од крупни реси или предиво, итн., или парче ткаенина, сунѓер или друг впивателен материјал, прикачен на долга рачка. Се користи за впивање течност, за чистење на подови и други површини, за чистење прашина или за други начини за чистење.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Англискиот збор за џогер „mop“ се појавил уште во 1496 година, но одвреме-навреме биле воведувани нови усовршувања и варијации на дизајнот на џогерот. На пример, американскиот пронаоѓач Џејкоб Хау го добил американскиот патент #241 за држач за џогер во 1837 година[4], Томас В. Стјуарт (американски патент #499,402) во 1893 година [5]

Видови[уреди | уреди извор]

Класичен џогер со реси
Џогер дизајниран од Мануел Халон Короминас, во кофа со својата цедалка

Постојат се многу различни дизајни, но класичниот дизајн на џогери со реси е исто така широко користен.[6] [7]

Сув џогер, џогер за прашина[уреди | уреди извор]

Сув џогер или џогер за прашина е дизајниран да собира суви, лабави валканици како прашина, земја и песок од површината на подот. Се состои од реси и/или микрофибер и може да се користи како прв чекор при чистење на под.

Професионалните суви џогери се состојат од рамен лист текстил од микрофибер или листови со букле, обично околу широки околу 15 см, и доаѓа во променливи должини (обично 30-100 см).

Сувиот џогер може во многу случаи да ја замени метлата и има способност да држи ограничена количина прашина, песок и други остатоци на себе. Главите на сувите џогери често се отстранливи и може да се мијат и заменат кога се полни со прашина.[8] Друга можност е користење правосмукалка за смукање на површинската прашина од џогерот, сепак, ова е многу понеефикасно.

Сувите џогери за еднократна употреба се исто така достапни на пазарот и нашироко се продаваат.

Влажен џогер[уреди | уреди извор]

Влажен џогер се користи при професионално чистење и како втор чекор при чистењето на површината. Влажната крпа се влече по површината за да раствори и впие масти, кал и исушени течни валканици. Професионалните влажни џогери се состојат од рамен лист текстил од микрофибер или лист со површина од букле (што може да содржи и микрофибер), обично широки околу 15 см, и има различни должини (обично 30-100 см ).

Џогер со претходно навлажнување[уреди | уреди извор]

Рачно претходно навлажнување на влажни џогери во кофа

Професионалните рамни џогери се направени за претходно навлажнување. Џогерите се претходно навлажнети со идеална количина на вода измешана со соодветна количина средство чистење (детергент). Ова значи дека лицето кое чисти не треба да носи дополнителна вода во количката за чистење. Оваа идеална количина често ја препорачува производителот во однос на тежинскиот процент на вода по тежина на сув џогер, на пример „175% вода по тежина на сува крпа“.

Џогерите со претходно навлажнување се рамни текстилни крпи (често микрофибер), обично широки околу 15 см и имаат променливи должини (обично 20-100 см). Џогерите со претходно навлажнување се прицврстуваат на рачка со рамна подлога.

Претходното навлажнување може да се направи со специјална машина за перење, или рачно со едноставно превиткување и цврсто пакување на џогерите во сад и турање на измерената количина вода врз нив. На џогерите потоа ќе им требаат околу 5-10 минути за течноста да се распореди рамномерно во нивниот материјал пред да се употребат. Ова нуди некои предности:

 • Лицето што чисти не мора да носи тешка кофа со вода кога го брише подот, туку едноставно носи соодветен број џогери. Ова значи дека тежината на опремата често може да се одржува помала.
 • Ризикот од претерано мокрење на подот и оставање барички е намален.

Топол џогер[уреди | уреди извор]

Концептот на топлиот џогер (или џогер на пареа) е сличен на концептот на пеглата на пареа. По додавањето вода, водата се загрева за да се испрска на подот, кој потоа може да се исчисти без да се користи растворувач за чистење. Овие џогери најдобро можат да работат на површини каде што би се користел обичен џогер, како што се голи подови, огништа и ламинат.

Џогер со микрофибер[уреди | уреди извор]

Микрофибер џогерите се конструирани од мешавина од полиестерски и полиамидни влакна кои се „поделени“ и формирани во едно влакно. Оваа мешавина се состои од 70-90% полиестер кој служи како влакно за триење и чистење, и 10-30% полиамид кој делува како материјал за држење и брзо сушење. Оваа мешавина обично се изразува како сооднос на етикетата на џогерот, на пр. мешавина од 80% полиестер и 20% полиамид ќе биде означена како „80/20“.

Џогер со сунѓер[уреди | уреди извор]

Два сунѓерести џогери

Главите за сунѓерести џогери се направени со блок целулозна, гумена или пластична пена, обично прицврстена на метална шипка од едната страна. Понекогаш, главата на сунѓерестите џогер може да биде покриена со крпа или мрежа, за да се подобри нејзината отпорност на абење од силно триење.

Сунѓерот потоа е прикачен со механизам на рачка што може да ја стега главата на џогерот, со помош на валјаци или друг сличен механизам. За сунѓерести џогери за широка потрошувачка, механизмот за џогерот може да биде направен или од пластика или од метал. За професионална употреба, механизмот обично се изработува од метал отпорен на корозија, како што е нерѓосувачки челик, а главата на џогерот најчесто е гумена или од врвна пластична пена.

За средини во чиста просторија, се претпочитаат рачка и механизам од не'рѓосувачки челик, заедно со глава за џогер направена од пена која е формулирана да го минимизира фрлањето на мали честички. За употреба во микробиолошки лаборатории, џогерите се направени од материјали кои можат да се стерилизираат со автоклав или со третман со етилен оксид.[9]

Платнен џогер[уреди | уреди извор]

Платнениот џогер е едноставна дрвена рачка во облик на Т, околу која е завиткана цврста платнена крпа. Неговите предности се ниската цена и лесната замена на главата на џогерот, која едноставно може да се измие со рака или да се стави во машина за перење.[10]

Рачки и монтирање[уреди | уреди извор]

Рачката за џогер се состои од долго парче дрво или метална цевка опремена со специфичен додаток за главата за џогер. Рачката може да се закачи на главата за џогер со помош на:

 • стегач
 • закачалка (со прамени двојно над закачалката)
 • пластични канџи (прикачени на жиците)
 • торбичка (како и кај многу професионални рамни џогери)
 • зашрафување (како со класичниот џогер за предиво)
 • Велкро (како и кај многу професионални рамни џогери)

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „џогер“Дигитален речник на македонскиот јазик
 2. „џогер“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
 3. „Mop – Definition of mop by Merriam-Webster“. merriam-webster.com.
 4. U.S. Patent 241
 5. U.S. Patent 499,402
 6. Maker, Melissa (28 October 2014). „Everything You Wanted to Know About Mops but Were Afraid to Ask!“. Clean My Space. Clean Digital Productions Inc. Посетено на 2022-03-14.
 7. McCallum, Beth (26 March 2020). „11 Different Types Of Mops For Any Kind Of Floor“. Oh So Spotless. Посетено на 2022-03-14.
 8. „Choosing the right mop for the job“. Clean4less Janitorial Supplies. Посетено на 7 August 2016.
 9. „Roll-O-Matic CE "Clean" Sponge Refill with Microfiber Lamination“. Vileda Professional. FHCS GmbH. Посетено на 2022-03-14.
 10. Hand, Justine (26 December 2018). „The Cuban Mop: The Near Perfect Cleaning Tool You've Never Heard of (and How to Use It)“. Remodelista (англиски). Remodelista, LLC. Посетено на 2022-03-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]