Прејди на содржината

Џовани Амброџо де Предис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Девојка со цреши, околу 1491–95

Џовани Амброџо де Предис (околу 1455 – околу 1508) бил италијански ренесансен сликар, илуминатор и дизајнер на монети активен во Милано. Амброџо се здобил со репутација како портретист, како и сликар на минијатури, на дворот на Лудовико Сфорца.[1]

Амброџо де Предис бил роден во семејство на уметници од Ломбардија.[1] Неговите браќа и полубраќа, вклучувајќи ги Евангелиста, Бернардино и Кристофоро, исто така биле сликари.

Малку се знае за неговата обука. Првично работел како илуминатор во соработка со неговиот полубрат Кристофоро. Направил седум минијатури за Часослов во 1472 година (делото повеќе не постои) и повторно за Часослов во 1474 година. Потоа работел на дизајни за локалната ковачница во Милано заедно со неговиот брат Бернардино. Последователно, работел за дворот на Сфорцас неколку години, главно како сликар на портрети. Во тоа време му понудил гостопримство на Леонардо да Винчи кога пристигнал во Милано.[2]

Бјанка Марија Сфорца, веројатно 1493 година

Бил договорен брак помеѓу императорот Максимилијан I и Бјанка Марија Сфорца, внуката на Лудовико ил Моро, но пред тој да се обврзе на аранжманот, побарал портрет на неговата запросена невеста. Портретот на Бјанка Марија го насликал Амброџо, кој ја следел во Инсбрук по свадбата во 1493 година, и таму работел неколку години во службата на дамата пред да се врати во Милано, каде дизајнирал монети за ковачницата, дизајнирал и надгледувал таписерии, и подготвил сценска сценографија. Во 1502 година го направил своето единствено преживеано потпишано и датирано дело, портретот на императорот Максимилијан. Голем дел од уметничкото производство на Амброџо де Предис останува спорно.

Познато е дека тој и неговиот брат Евангелиста соработувале со Леонардо да Винчи на сликата на Богородица од карпите за олтарниот дел во капелата на Собранието на безгрешното зачнување во црквата Сан Франческо Гранде, Милано. Леонардо го насликал централниот панел со Богородица на карпите (Национална галерија, Лондон), а двајцата браќа ги создале страничните панели за Богородица на карпите, кои сега се во Националната галерија, Лондон. Браќата изјавиле дека биле насликани од нив за време на правниот спор околу олтарното парче, нешто што е прифатено и од историчарите на уметноста.[3]

Културни референци

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 Giovanni Ambrogio de Predis at the National Gallery of Art
  2. Enrica Banti. "Predis, de." Grove Art Online. Oxford Art Online. Oxford University Press. Web. 16 May. 2017
  3. National Gallery Catalogues: Catalogue of the Earlier Italian Schools, Martin Davies, National Gallery Catalogues, London 1961, reprinted 1986, ISBN 0-901791-29-6

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]