Џоан Баез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Joan Baez
Baez at microphone, playing guitar, in sleeveless top
Баез во 1973
Биографски податоци
Родено име Џоан Чандос Баез
Роден(а) 9 јануари 1941 (1941-01-09) (воз. 77 г.)
Потекло Статен Ајленд, Њујорк, САД
Занимања Музичар, активист
Инструменти Вокали, гитара, пијано
Период на активност 1958-денес
Мреж. место joanbaez.com

Џоан Баез е американска фолк пејачка, текстописец, музичар и активист,[1] чија современа народна музика често вклучувала песни за протести или социјална правда.[2] Баез перформирала јавно повеќе од 55 години, и направила повеќе од 30 албуми. Зборува шпански јазик, како и англиски јазик, а исто така и снимила песни на најмалку шест други јазици. Таа се смета за народна пејачка, иако нејзината музика станала подиверзна од контракултурните денови од 1960-тите години и сега опфаќа се од фолк рок и поп до госпел музика.

Таа ја започна својата кариера во 1960 година, и постигна непосреден успех.[3] Таа помогна песните на Боб Дилан да станат национално проминентни, и има прикажано доживотна посветеност на политички и социјален активизам во областа на ненасилството, граѓанските права, човековите права и животната средина.[4]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Westmoreland-White, Michael L. (23 февруари 2003). „Joan Baez: Nonviolence, Folk Music, and Spirituality“. Every Church A Peace Church. архивирано од изворникот на 22 јули 2004 г.. http://web.archive.org/web/20040722044934/http://www.ecapc.org/articles/WestmoW_2003.02.23.asp. посет. 3 ноември 2013 г. 
  2. Jackson, Ernie. "Folk Guitarists." The Everything Guitar Book. F+W Publications Inc., 2007. Print.
  3. Ruhlemann, William (6 мај 2009). „Joan Baez – Biography“. allmusic.com. Rovi Corporation. http://www.allmusic.com/artist/p1917/biography. посет. 13 декември 2009 г. 
  4. Brown, Mick. „Joan Baez interview“, The Telegraph, 15 септември 2009 (посет. 13 декември 2009 г).
Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со: