Џејн Кемпион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Dame
Jane Campion
Предлошка:Post-nominals/NZL
Campion in 2016
Роден(а)Elizabeth Jane Campion
30 април 1954(1954-04-30)(70 г.)
Wellington, New Zealand
Занимање
СопружникColin David Englert (в. 1992; раз. 2001)
Деца2 (including Alice Englert)
Потпис

Дам Елизабет Џејн Кемпион (родена на 30 април 1954 година) е новозеландска режисерка, сценарист и продуцент .[1] Таа стана првата жена која двапати беше номинирана за Оскар за најдобра режија . Таа е, исто така, првата жена-режисер што ја доби Златната палма за „Пиано“ (1993), што и го донесе и Оскар за најдобро оригинално сценарио . На 78. Меѓународен филмски фестивал во Венеција, таа ја освои наградата Сребрен лав за режија <i id="mwHQ">на Моќта на кучето</i> (2021).[2]

Кемпион е познат и по режијата на филмовите Ангел на мојата маса (1990), Светиот чад! (1998) и Светла ѕвезда (2009), како и заедничкото правење на телевизиската серија Врвот на езерото (2013).

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Кемпион е родена во Велингтон, Нов Зеланд, втора ќерка на Едит Кемпион (роденото Беверли Џорџет Хана), глумица, писателка и наследничка; и Ричард М. Кемпион, учител и театарски и оперски режисер.[3][4][5] Нејзиниот прадедо по мајка бил Роберт Хана, познат производител на чевли за кого била изградена Артмин куќа . Нејзиниот татко потекнувал од семејство кое припаѓало на фундаменталистичката секта „Христијански ексклузивни браќа “.[6] Заедно со нејзината сестра Ана, една ипол постарата од неа, и седум години помладиот брат Мајкл, Кемпион порасна во светот на новозеландскиот театар.[4] Нивните родители ги основаа играчите на Нов Зеланд.[7] Кемпион првично ја отфрлил идејата за кариера во драмските уметности и наместо тоа дипломирал со диплома по антропологија на Универзитетот Викторија во Велингтон во 1975 година.[4]

Во 1976 година се запишала на уметничкото училиште Челзи во Лондон и патувала низ Европа. Заработила диплома за визуелни уметности (сликарство) на Сиднејскиот колеџ за уметности на Универзитетот во Сиднеј во 1981 година. Подоцнежното филмско дело на Кемпион беше делумно обликувано од нејзиното образование во уметничкото училиште; Таа, дури и во нејзината зрела кариера, ги наведе сликарката Фрида Кало и вајарот Џозеф Бојс како влијанија.[4]

Незадоволството на Кемпион од ограничувањата на сликарството [4] ја довело до снимање филмови и создавање на нејзиниот прв краток, Тисус, во 1980 година. Во 1981 година, таа започнала да студира на Австралиското училиште за филм, телевизија и радио, каде што снимила уште неколку кратки филмови и дипломирала во 1984 година.[8]

Кариера[уреди | уреди извор]

Џејн Кемпион на 47. Меѓународен филмски фестивал во Венеција во 1990 година

Првиот краток филм на Кемпион, Пил (1982), ја освои <i id="mwWQ">Златната палма</i> за краток филм на Канскиот филмски фестивал во 1986 година,[9] а следеа и други награди за кратките филмови „ Безстрасни моменти “ (1983), „Сопствена приказна на една девојка“ (1984) и После часови (1984). По напуштањето на Австралиското училиште за филм и телевизија, таа режираше епизода за лесната забавна серија на AБЦ Играње Dejз (1986), што доведе до нејзиниот прв ТВ филм, Двајца пријатели (1986), продуциран од Јан Чепмен.[10]

Нејзиното играно деби, Sweetie (1989), освои меѓународни награди. Дополнително признание дојде со Ангел на мојата маса (1990), биографски филм за животот на новозеландската писателка Џенет Фрејм, од сценарио напишано од Лора Џонс . Следуваше широко распространето признание со Пијаното (1993), кој ја освои Златната палма на филмскиот фестивал во Кан во 1993 година,[11] најдобар режисер од Австралискиот филмски институт и Оскар за најдобро оригинално сценарио во 1994 година. На 66-тото доделување на Оскарите, Кемпион беше втората жена која некогаш била номинирана за најдобар режисер. 

Последователната работа на Кемпион има тенденција да го поларизира мислењето. Портретот на една дама (1996), базиран на романот на Хенри Џејмс, ги играше Никол Кидман, Џон Малкович, Барбара Херши и Мартин Донован . Светиот чад! (1999) виде дека Кемпион се здружи со Харви Кајтел по втор пат (првиот беше The Пиано ), овој пат со Кејт Винслет како главна жена. In The Cut (2003), еротски трилер заснован на бестселерот на Сузана Мур, ѝ даде можност на Мег Рајан да отстапи од нејзината попозната личност на екранот. Нејзиниот филм Светла ѕвезда од 2009 година, биографска драма за поетот Џон Китс (го игра Бен Вишо ) и неговата љубовница Фани Браун ( Аби Корниш ), беше прикажан на Канскиот филмски фестивал.[се бара извор] Во интервјуто со Јан Лиза Хатнер, Кемпион разговараше за тоа како се фокусирала на страната на Фани од приказната, посочувајќи дека само две од сцените на филмот не ја прикажуваат.[12]

Кемпион ја создаде, напиша и ја режираше ТВ мини-серијата Top of the Lake,[13] која доби речиси универзално признание,[14][15] освои бројни награди - вклучително, за главната глумица Елизабет Мос, награда Златен глобус за Најдобра глумица – минисерија или телевизиски филм и телевизиска награда од изборот на критичарите за најдобра женска улога во филм/минисерија — и беше номинирана за наградата „Прајтајм“ Еми за извонредна главна женска улога во минисерија или филм .[16] Кемпион исто така беше номиниран за наградата Еми Primetime за извонредна режија за минисерија, филм или драматичен специјал .[17]

Џејн Кемпион во 2014 година

Таа беше шеф на жирито за секциите Цинефондатион и за краток филм на Канскиот филмски фестивал во 2013 година [18] и шеф на жирито за главниот натпреварувачки дел на Канскиот филмски фестивал 2014 година .[19] Кога канадскиот режисер Ксавиер Долан ја доби наградата од жирито за неговиот филм „ Мама “, тој рече дека „Пијаното “ на Кемпион „ме натера да сакам да пишувам улоги за жени - убави жени со душа, волја и сила, а не жртви или предмети“. Кемпион одговори со станување од своето место за да го прегрне.[20][21]

Во 2014 година, беше објавено дека Кемпион е пред договор за режија на адаптација на романот на Рејчел Кушнер, The Flamethrowers .[22][23]

Во 2015 година, Кемпион потврди дека ќе биде ко-режисер и ко-пишуван на втората сезона на Top of the Lake со приказната преместена во Сиднеј и Харбор Сити, Хонгконг, а Елизабет Мос ќе ја повтори нејзината улога како Робин Грифин.[24] Серијата продолжение со наслов „ Врв на езерото: девојка од Кина“ беше објавена во 2017 година. Снимено и сместено во Сиднеј, Врвот на езерото: девојка од Кино ја прикажува Алис Енглерт, ќерката на Кемпион, во главната улога како биолошката ќерка на Робин. Во серијата се појавуваат и Јун Лесли, Дејвид Денцик и Никол Кидман .

Во 2019 година, беше најавен првиот филм на Кемпион по една деценија, адаптација на романот на Томас Севиџ, Моќта на кучето . Филмот е напишан и режиран од неа и беше објавен во 2021 година,[25] откако имаше премиера на 78. Меѓународен филмски фестивал во Венеција, каде што Кемпион беше награден со Сребрен лав за најдобра режија.[26] Филмот беше меѓународно признат од критиката, освојувајќи бројни награди и номинации за режија, сценарио и изведба на глумечката екипа.[27] Кемпион заработи три номинации во соодветните категории за најдобар режисер, најдобро сценарио и најдобар филм на наградите Златен глобус, меѓународните награди AACTA, филмските награди од изборот на критичарите и сателитските награди . Во февруари 2022 година, филмот доби 12 номинации на 94-тото доделување на Оскарите, што беше водечки во номинациите за Оскар истата година.[28] Филмот е награден за десетина награди, вклучувајќи најдобар филм, најдобар режисер, најдобро адаптирано сценарио, најдобар глумец за Бенедикт Камбербач, најдобра споредна женска улога за Кирстен Данст и најдобра споредна машка улога и за Коди Смит-Мекфи и Џеси Племонс.[29] Кемпион стана првата жена која доби повеќекратни номинации за најдобар режисер.[30]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 1992 година, таа се омажи за Колин Дејвид Енглерт, Австралиец кој работеше како директор на второто одделение на Пиано .[31] Нивното прво дете Џаспер е родено во 1993 година, но живеело само 12 дена.[32] Нивното второ дете, Алис Енглерт, е родено во 1994 година; таа е глумица. Двојката се разведе во 2001 година.[33]

Прием[уреди | уреди извор]

Од почетокот на нејзината кариера, работата на Кемпион добива високи пофалби од критичарите насекаде. Во Џејн Кемпион: Интервјуа на VW Вексман (1999), критичарот Дејвид Томсон го опишува Кемпион „како еден од најдобрите млади режисери во светот денес“.[34] Слично на тоа, во „Повеќе отколку што се среќава со окото: Посредувањето на ефектите во милата на Џејн Кемпион “ на Сју Жилет, делото на Кемпион е опишано како „можеби најцелосниот и највистинскиот начин да се биде верен на реалноста на искуството“; со користење на „неискажливото“ и „невидливото“, таа успева да ги катализира шпекулациите на публиката.[35] Филмовите на Кемпион имаат тенденција да гравитираат околу темите на родовата политика, како што се заведувањето и женската сексуална моќ. Ова доведе некои да ја етикетираат работата на Кемпион како феминистичка. Сепак, Ребека Флинт Маркс тврди, „иако не е неточна, [феминистичката етикета] не успева целосно да ги долови дилемите на нејзините ликови и длабочината на нејзината работа“.[36]

Почести и признанија[уреди | уреди извор]

Џејн Кемпион ја доби Големата награда на жирито од Ањелика Хјустон на 47. Меѓународен филмски фестивал во Венеција

Кемпион беше назначен за Дама придружник на Новозеландскиот Орден за заслуги во Новогодишните почести во 2016 година, за услугите во филмот.[37]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Кратки филмови[уреди | уреди извор]

година Наслов директор писател Продуцент Белешки
1980 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1981 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1982 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1983 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1984 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
2006 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да Сегмент од 8
2007 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да Сегмент од Секое свое кино
2012 година Јас сум тој style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
2016 година Семејна среќа style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да

Играни филмови[уреди | уреди извор]

година Наслов директор писател Продуцент Белешки
1989 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1990 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1993 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1996 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
1999 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
Меко овошје style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
2003 година Во Сечењето | style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
2006 година Киднапирање: Приказната за Мегуми Јокота style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да Документарен филм
2009 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да
2021 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да

Телевизија[уреди | уреди извор]

година Наслов директор писател Продуцент Белешки
1986 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да ТВ филм
2013 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да Минисерии</br> Корежиран со Гарт Дејвис
2017 година style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да| style="background:#9F9;vertical-align:middle;text-align:center;" class="table-yes"|да Минисерии</br> Корежиран со Ариел Клајман
Work
Actor
1986 1989 1990 1993 1996 1999 1999 2003 2009 2013 2017 2021
Роџер Ештон-Грифитс
Кери Фокс
Пол Годард
Холи Хантер
Харви Кајтел
Никол Кидман
Женевиев лимон
Кери Вокер

Поврзано[уреди | уреди извор]

 • женско кино
 • Новозеландски филмаџии
 • Златна палма
 • Оскар за најдобро пишување (оригинално сценарио)

Наводи[уреди | уреди извор]

 • Чешир, Елен: Џејн Кемпион. Лондон: Pocket Essentials, 2000 година.
 • Фокс, Алистер : Џејн Кемпион: Авторство и лично кино. Блумингтон-Индијанаполис: Универзитетот во Индијана Прес, 2011 година.ISBN 978-0-253-22301-2 .
 • Жилет, Сју: „Погледи за зад огледалото: Филмовите на Џејн Кемпион“. Св. Килда: АТОМ, 2004 година.ISBN 1 876467 14 2ISBN 1 876467 14 2 [38][39]
 • Хестер, Елизабет Ј.: Џејн Кемпион: Селективна означена библиографија на дисертации и тези.ISBN 978-1484818381ISBN 978-1484818381 ,ISBN 1484818385 .
 • Џонс, Гејл: „Пијаното“. Australian Screen Classics, Currency Press, 2007 година.
 • Марголис, Хариет (ед): „Пијаното на Џејн Кемпион“. Прес на Универзитетот Кембриџ, 2000 година.
 • Мекхју, Кетлин: „Џејн Кемпион“. Урбана и Чикаго: Прес на Универзитетот во Илиноис, 2007 година.
 • Раднер, Хилари, Алистер Фокс и Ирен Бесиер (уреди): „Џејн Кемпион: кино, нација, идентитет“. Детроит: Вејн Стејт Универзитетот Прес, 2009 година.
 • Верховен, Деб : Џејн Кемпион. Лондон: Routledge, 2009 година.
 • Вексман VW: Џејн Кемпион: Интервјуа. Roundhouse Publishing. 1999 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Fox, Alistair (2011). Jane Campion: Authorship and Personal Cinema. Indiana University Press. стр. 32. ISBN 978-0253223012. Архивирано од изворникот на 13 September 2021. Посетено на 30 December 2015.
 2. „Jane Campion wins best director at Venice Film Festival“. RNZ (англиски). 2021-09-12. Архивирано од изворникот на 12 September 2021. Посетено на 2021-09-12.
 3. Fox (2011). Jane Campion profile. стр. 25. ISBN 978-0253223012. Архивирано од изворникот на 9 July 2021. Посетено на 13 December 2015.
 4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 McHugh, Kathleen (2007). Contemporary Film Directors: Jane Campion. United States of America: University of Illinois, Urbana. ISBN 978-0-252-03204-2.
 5. Canby, Vincent (30 May 1993). „FILM VIEW; Jane Campion Stirs Romance With Mystery“. The New York Times. Архивирано од изворникот на 16 June 2017. Посетено на 9 February 2017.
 6. Fox (2011). Jane Campion profile. стр. 26. ISBN 978-0253223012. Архивирано од изворникот на 9 July 2021. Посетено на 30 December 2015.
 7. Fox (2009). Jane Campion profile. стр. 41. ISBN 978-0814334324. Архивирано од изворникот на 13 September 2021. Посетено на 30 December 2015.
 8. Mark Stiles, "Jane Campion", Cinema Papers, December 1985, pp. 434-435, 471
 9. „Awards 1986 : Competition - Festival de Cannes 2015 (International Film Festival)“. Festival-cannes.fr. Архивирано од изворникот на 1 July 2015. Посетено на 2015-12-30.
 10. Audrey Foster, Gwendolyn (September 2017). „Girlhood in Reverse – Jane Campion's 2 Friends (1986)“. Senses of Cinema. Архивирано од изворникот на 24 August 2020. Посетено на 24 August 2020.
 11. „Festival de Cannes: The Piano“. festival-cannes.com. Архивирано од изворникот на 3 October 2009. Посетено на 22 August 2009.
 12. Huttner, Jan Lisa. „Chats - Jane Campion“. Films42.com. Films For Two. Архивирано од изворникот на 7 May 2016. Посетено на 17 April 2020.
 13. Guthrie, Marisa (4 November 2011). „Jane Campion to Write, Direct Sundance Channel Miniseries Starring Elisabeth Moss“. The Hollywood Reporter. Архивирано од изворникот на 7 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
 14. „Top of the Lake“. Rotten Tomatoes. Архивирано од изворникот на 20 June 2019. Посетено на 2015-12-30.
 15. „Top Of The Lake - Season 1 Reviews“. Metacritic. Архивирано од изворникот на 6 April 2020. Посетено на 2015-12-30.
 16. „Top of the Lake (2013– ) : Awards“. IMDb.com. Архивирано од изворникот на 23 September 2017. Посетено на 2015-12-30.
 17. „Nominees/Winners | Television Academy“. Emmys.com. 2015-11-13. Архивирано од изворникот на 8 July 2014. Посетено на 2015-12-30.
 18. „A Palme d'or for the Cinéfondation!“. festival-cannes.fr. Архивирано од изворникот на 29 October 2013. Посетено на 30 December 2015.
 19. „Jane Campion to preside over Cannes Film Festival jury“. BBC News. 7 January 2014. Архивирано од изворникот на 7 January 2014. Посетено на 7 January 2014.
 20. „Bear hugs at Cannes as Mommy wins jury prize“. The Sydney Morning Herald. Архивирано од изворникот на 7 January 2016. Посетено на 15 April 2020.
 21. „Xavier Dolan and Jane Campion“. 26 July 2014. Архивирано од изворникот на 26 July 2014.
 22. Gibson, Megan (13 May 2014). „Jane Campion in talks to direct the big-screen adaptation of "The Flamethrowers". Time. Архивирано од изворникот на 2 June 2014. Посетено на 18 July 2014.
 23. Khatchatourian, Maane (13 May 2014). „Jane Campion Near Deal to Direct Adaptation of 'The Flamethrowers'. Variety. Архивирано од изворникот на 5 October 2017. Посетено на 11 December 2017.
 24. Shechet, Ellie (23 June 2015). „Season 2 of Top of the Lake Will Take Place in Sydney and Hong Kong“. Jezebel. Архивирано од изворникот на 4 August 2015. Посетено на 28 August 2015.
 25. Kroll, Justin (6 May 2019). „Benedict Cumberbatch, Elisabeth Moss to Star in Jane Campion's New Film“. Variety. Архивирано од изворникот на 12 December 2021. Посетено на 17 November 2020.
 26. Lattanzio, Ryan. „Venice Film Festival Awards: Golden Lion Goes to Audrey Diwan's 'Happening' (Full List)“. Архивирано од изворникот на 12 September 2021. Посетено на 11 September 2021.
 27. The Power of the Dog, Архивирано од изворникот на 3 December 2021, Посетено на 2022-01-01
 28. Andrew Limbong (2022-02-08). 'The Power of the Dog' and 'Dune' lead the pack in Oscar nominations: Full list“. NPR. Архивирано од изворникот на 8 February 2022. Посетено на 2022-02-13.
 29. Shoard, Catherine (February 8, 2022). „Oscar nominations 2022: The Power of the Dog leads the pack“. The Guardian News. стр. 1. Архивирано од изворникот на 8 February 2022. Посетено на February 9, 2022.
 30. Sharf, Zack (2022-02-08). „Jane Campion Makes Oscars History as First Woman With Two Best Director Nominations“. Variety (англиски). Архивирано од изворникот на 8 February 2022. Посетено на 2022-02-08.
 31. „ENGLERT, COLIN DAVID Australia“. Business Profiles. Архивирано од изворникот на 7 January 2016. Посетено на 2015-12-30.
 32. Franke, Lizzie (1999). „Jane Campbell Is Called the Best Female Director in the World. What's Female Got to Do with It?“. Во Wexman, Virginia Wright (уред.). Jane Campion: Interview. University Press of Mississippi. стр. 207. ISBN 978-1578060832. Архивирано од изворникот на 24 July 2021. Посетено на 31 January 2013.
 33. Sampson, Des (24 January 2013). „Alice Englert stars in Twilight successor“. The New Zealand Herald. Архивирано од изворникот на 1 February 2013. Посетено на 31 January 2013.
 34. V. W. Wexman. Jane Campion: Interviews. Roundhouse Publishing. 1999. ISBN 1-57806-083-4.
 35. „More than Meets the Eye: The Mediation of Affects in Jane Campion's Sweetie • Senses of Cinema“. Sensesofcinema.com. Архивирано од изворникот на 15 November 2012. Посетено на 2015-12-30.
 36. „Jane Campion - Biography - Movies & TV - NYTimes.com“. The New York Times. Baseline & All Movie Guide. 1954-04-30. Посетено на 2015-12-30.[мртва врска]
 37. „Richie McCaw surpasses knighthood, appointed NZ's top honour“. TVNZ. 30 December 2015. Архивирано од изворникот на 7 January 2016. Посетено на 30 December 2015.
 38. „Views From Beyond the Mirror: The Films of Jane Campion by Sue Gillett • Senses of Cinema“. Sensesofcinema.com. Архивирано од изворникот на 21 March 2013. Посетено на 2015-12-30.
 39. „The films of Jane Campion : views from beyond the mirror / Sue Gillett. - Version details“. Trove.nla.gov.au. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 8 June 2016.