Ксавие Долан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долан наКански филмски фестивал 2016
Долан со неговите Цезар награди на 42 -та церемонија во 2017 година

Ксавие Долан (роден на 20 март 1989) — канадски глумец, режисер, сценарист, уредник, костимограф и гласовен глумец. Својата кариера ја започна уште како дете, појавувајќи се во реклами. Подоцна започна со режирање на неколку независни филмови[1], од кои најголем меѓународен успех постигна со неговиот прв филм Ја убив мајка ми (J'ai tué ма mère), кој премиерно беше прикажан на Канскиот Филмски Фестивал во 2009 година.[2] Оттогаш има освоено многу награди за неговите филмски дела, вклучувајќи ја и Наградата од жирито на Канскиот Филмски Фестивал во 2014 година за филмот Мама (Mommy), како и Големата награда во 2016 година, исто така во Кан, за филмот Само крај на светот (Juste la fin du monde).[3][4][5]

Почетокот на животот[уреди | уреди извор]

Долан е роден во Монтреал, Квебек, Канада.[се бара извор]

Личен живот[уреди | уреди извор]

Долан е геј[6], а филмот Ја убив мајка ми го истакна како полуавтобиографски.[7][8] Тој го спомена филмот Титаник како едно од раните влијанија врз неговата одлука да влези во филмската индустрија.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Saltz, Rachel (12 March 2013). 'I Killed My Mother,' a Xavier Dolan Film“. Посетено на 1 June 2016.
  2. „Xavier Dolan's long road to instant success“. Посетено на 1 June 2016. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  3. Miller, Julie. „Cannes Film Festival's Crown Prince Xavier Dolan on Directing Oscar Winners at Age 26“. Посетено на 1 June 2016. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  4. Guiducci, Mark. „Cannes Prizewinner Xavier Dolan Talks Adele and Why There's No Difference Between High and Pop Culture“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2016-07-30. Посетено на 1 June 2016. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  5. Kohn, Eric (22 May 2014). „Cannes Review: Is Xavier Dolan's 'Mommy' His Best Film?“ (англиски). Посетено на 1 June 2016. Укажано повеќе од еден |accessdate= и |access-date= (help)
  6. Kirchner, Lisa (23 February 2011). „Xavier Dolan: The New Woody Allen, Only Younger, Cuter and Gay“. Huffington Post. Посетено на 17 May 2016.
  7. Lacey, Liam (4 February 2010). „Xavier Dolan's long road to instant success“. The Globe and Mail. Посетено на 30 November 2015.
  8. „Xavier Dolan: "J'ai toujours vu Cannes dans ma soupe". La Presse (француски). 15 May 2009. Архивирано од изворникот на 2013-10-02. Посетено на 1 April 2015. C'est en partie autobiographique... ceci étant dit, il m'a fallu ajouter des éléments de romance et de fiction (Translation: the film is partly autobiographical... having said that, I had to add romantic and fictional elements)
  9. Blasberg, Derek (20 November 2015). „How Titanic Changed Director Xavier Dolan's Life“. Vanity Fair. Посетено на 30 November 2015.