Џамија Али Паша (Сараево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џамија Али Паша
Џамија Али Паша
Основни податоци
МестоСараево
Босна и Херцеговина
Координати43°51′28.5″N 18°24′45.5″E / 43.857917° СГШ; 18.412639° ИГД / 43.857917; 18.412639Координати: 43°51′28.5″N 18°24′45.5″E / 43.857917° СГШ; 18.412639° ИГД / 43.857917; 18.412639
Припадностислам
Мреж. местоhttp://www.visitsarajevo.ba/sightseeing/attractions/religious-sarajevo/ali-pashas-mosque/
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија
Архитектонски стилClassical
Завршен1561
Особености
Куполи1
Минариња1

Џамијата Али Паша е џамија која се наоѓа во Сараево, Босна и Херцеговина. Објектот бил изграден во периодот помеѓу 1560 до 1561 година во времето на Хадим Али Паша. Во својот тестамент, Али Паша напишал дека како последна желба му е да се изгради џамија во негова чест, па така четири години по неговата смрт, тоа му било остварено. Во 2005 година била прогласена за национален споменик на БиХ.