Љасковец

Координати: 43°6′29.06″N 25°42′47.57″E / 43.1080722° СГШ; 25.7132139° ИГД / 43.1080722; 25.7132139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Љасковец
Лясковец
град
Поглед на градот
Поглед на градот
Знаме на ЉасковецГрб на Љасковец
Љасковец is located in Бугарија
Љасковец
Љасковец
Местоположба на Љасковец во Бугарија
Координати: 43°6′29.06″N 25°42′47.57″E / 43.1080722° СГШ; 25.7132139° ИГД / 43.1080722; 25.7132139
ЗемјаБугарија
ОбластВелико Трново
ОпштинаЉасковец
Управа
 • ГрадоначалникИвелина Гецова (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна49,472 км2 (19,101 ми2)
Надм. вис.&10000000000000198000000198 м
Население (2022)
 • Вкупно7.776
 • Густина160/км2 (410/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код5140
Повик. бр.+359 0619
Мреж. местоlyaskovets.bg

Љасковец (бугарски: Лясковец) — град во Северна Бугарија, административен центар на општината Љасковец во Великотрновската Област. Има население од околу 7.776 жители (2022).[1]

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Се наоѓа на почетокот на Предбалканот, источно од Арбанашкиот рид, во подножјето на карпата на која се наоѓа манастирот „Св. Свети Петар и Павел“, на10 километри североисточно од регионалниот центар Велико Трново, 2 километри југоисточно од градот Горна Орјаховица и 5 километри јужно од реката Јантра.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа околу градот Љасковец била населена уште од пред новата ера, но прераснала како важна бугарска населба во средниот век, за време на Второто бугарско царство, поради неговата близина до престолнината Трновград. Блискиот манастир „Св. Свети Петар и Павел“ помогнал за брзиот развој на Љасковец како религиозен центар.

По османлиското освојување на Бугарија во 14 век, Љасковец, заедно со соседните села Горна Орјаховица, Долна Орјаховица и Арбанаси, формално биле автономни (т.е. не се дел од рајата) според декретот на султанот Селим II од 1538 година. Иако тоа било потврдено со подоцнежните декрети, како што е оној на Махмуд II во 1810 година, Љасковец (турски: Leskofça) се развил како центар на револуционерна активност, а од манастирот започнале три вооружени востанија во 18 и 19 век.

Во текот на 18 век, локалните жители решиле да произведуваат зеленчук во големи размери, главно компири, домати, бамја, грашок, модар патлиџан, морков, пиперка и бамја. Ова е главната причина зошто Љасковец има уникатен музеј посветен на производство на зеленчук и градинарство. Музејот располага со богат инвентар на алатки на локалните фармери од минатите векови. Во музејот се прикажани и оптимални организациски планови на градина, алати, работни навики и документи кои наведуваат правилна распределба на трудот.[2]

Обележја[уреди | уреди извор]

  • Музеј на гурбетчиското градинарство;
  • Читалиште „Напредок“;
  • Љасковски манастир „Св. Свети Петар и Павел“;

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Таблица на адресно регистрираните по постоянен и по настоящ адрес лица oт дата 15.06.2022 г.
  2. „The Lyaskovets Museum of Gardening – The Tourist Portal of Bulgaria“. bulgariatravel.org. Посетено на 2021-02-16.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]