Јозеф Вашичек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јозеф Вашичек
Роден септември 12, 1980(1980-09-12)
Хавличкув Брод, Чехословачка
Починал септември 7, 2011(2011-09-07) (возр. 30)
Јарослављ, Русија
Позиција центар
Shoots Left
Played for Carolina Hurricanes
(IHL)
ХК Славија Прага (CzEx)
Nashville Predators
New York Islanders
ХК Локомотив Јарослављ (KHL)
Драфт 91, 1998
Carolina Hurricanes
Кариера 2000–2011
Josef Vašíček (hrob).jpg

Јозеф Вашичек (роден на 12 септември 1980 во Хавличкув Брод - 7 септември 2011) беше чешки хокеар.

Починал во авионска несреќа во 2011 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]