Чебоксари

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
  1. пренасочување Шаблон:Инфокутија Град во Русија


Чебоксари (руски: Чебокса́ры; чувашки: Шупашкар, Shupashkar) е град во Русија и главен град на Република Чувашија. Се наоѓа на реката Волга. Има население од 453.700 жители (2004 проценка). На околу 6 км од градот се наоѓа сателитскиот град Новочебоксарск со околу 125.857 жители (2002 попис).

Чебоксари е поделен на 3 грдаски дистрикти: Калинински , Ленински, и Московски градски дистрикт.


Збратимени градови[уреди | уреди извор]


Рефренци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Search sister project Википатување има туристички водич за Cheboksary.
Православна црква во Чебоксари
Спореминот на Мајката во центарот на градот